Bakan Kurum’dan Gaziantep’teki kalıcı konutlara ilişkin paylaşım: “Temelleri attık”

Bakan Kurum, toplumsal medya hesabından, Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen Gaziantep İslahiye’deki kalıcı afet konutlarının inşasına ait paylaşımda bulundu.

“Asrın felaketinden, 15 gün sonra birinci mukaveleleri imzaladık. 46. günde birinci temelleri attık. İnşallah 365. günde vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Afet konutlarımız süratle yükseliyor.” tabirlerini kullanan Kurum, ayrıyeten üretim sürecine başlanan konutların görüntüsünü da paylaştı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, 11 vilayette yeni kentler kurulurken, yatay mimariye değer veriliyor ve yer artı 4 katı geçmeyecek formda konutların üretimi hedefleniyor.

Konutlar yöresel mimariye ve dokuya uygun olarak inşa ediliyor.

Buna nazaran, Gaziantep’in İslahiye ilçesinde 3 bin 421 konutun ihalesi tamamlanırken, 2 bin 306’sının üretimine başlanıldı.

İlçede 17 bloktan ve 399 daireden oluşan projelerin yer artı 4 katlı birinci blokunda tünel kalıp çalışması, kazma vurulduktan 40 gün sonra tamamlandı.

Tamamlanan blokta, ahşap işleri ve iç tesisat çalışmasına başlandı. Öbür bloklardaki temel ve uygulama süreçleri kapsamında toplam 2 kat çıkılırken, binalar sarsıntı yönetmeliğine, ilgili mevzuatlara uygun ve sağlam kentler kurma amacıyla inşa ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir