YSK heyeti deprem bölgesine gidiyor

Zelzelede yıkıma uğrayan vilayetlerde seçimlerin nasıl yapılacağı merak konusu. Bu mevzuyu netleştirmek için Yüksek Seçim Heyeti (YSK) harekete geçti. YSK, bölgenin kaidelerini yerinde gözlemlemek için sarsıntıdan hasar gören vilayetlere gidecek. Oluşturulan heyet, 11 ili ziyaret etmeye başlayacak.

TRT Haber’de yer alan habere nazaran; depremzede seçmenin durumu, başka vilayetlere tahliye edilenler, seçim güvenliği başta olmak üzerinde bir rapor hazırlanacak. Kelam konusu rapor YSK’da ele alınacak.

Deprem bölgesinde yaşayanların seçimde nerelerde oy kullanacağı YSK yetkililerinin bölge ziyaretleri sonrasında netlik kazanacak.

Çadır kentlerde oy kullanılması, oy sandıkları için konteynerler oluşturulması gündeme gelecek. Oy kullanılamayacak bölgelerde yakın sandıkların birleştirilmesi de seçenekler ortasında.

Ayrıca depremzedelerin nüfus kayıtlarını taşımaları durumunda, bulundukları vilayetlerde oy kullanabilmeleri için çalışma yürütülüyor.

11 ilin milletvekili sayılarının ise değişmeyeceği söz ediliyor.

YSK, seçim sürecinde değişen gereksinimlere nazaran mevzuat değişikliğine gidebilecek. Seçmen kütüğündeki güncellemeler takip edilecek.

AFAD çalışanları ile zelzele gönüllülerinin bulundukları vilayette oy kullanmalarına yönelik genelge çıkarılabilecek. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir