Bakan Varank’tan 20 milyar liralık yatırım açıklaması

Toyota’nın, Sakarya’da yeni kuşak şarj edilebilir hibrit araba ve batarya yatırımının 7 milyar liralık bütçeyle hayata geçireceği söz eden Bakan Varank, İzmir’de Smart Enerji’nin yılda 2 bin megavatın üzerinde fotovoltaik güneş paneli üreteceğini açıkladı.

Varank, Türkiye’de birinci sefer bulaşık makinalarında kullanılan kapsül deterjanın yılda 2,4 milyar adet ile Adana’da üretileceği belirterek Kocaeli’nde faaliyete geçen maleik anhidrit tesisi ile 100 milyon dolarlık ithalatın önüne geçileceğini kaydetti.

NEVŞEHİR’DE TEMEL ATMA VE AÇILIŞ

Bakan Varank, Nevşehir Acıgöl Tekstilkent’in temelini attı. Birebir programda Konya Ovası Projesi (KOP) ile Ahiler Kalkınma Ajansı’nın (AHİKA) toplam 8 projesinin açılışını gerçekleştirdi.

TÜRKİYE YÜZYILI

Düzenlenen merasimde konuşan Bakan Varank, cumhuriyetin ikinci yüzyılını, tüm dünyada Türkiye yüzyılı haline getirmek için gece gündüz çalıştıklarını söz etti. 2 gün evvel Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararlarıyla Sakarya, İzmir, Adana ve Kocaeli’nde devasa yatırımları başlattıklarını kaydeden Varank şöyle devam etti:

162 BİN ŞARJ EDİLEBİLİR HİBRİT ARABA: Togg’un doğuştan elektrikli olması gerektiğini söylerken aslında bir vizyonu ortaya koymuştuk. Türkiye’nin elektrikli araç ve bataryada üretim üssü olabileceğini ilan etmiştik. İşte Japon otomotiv devi Toyota’nın, Sakarya’da yaklaşık 7 milyar liralık bütçeyle yeni jenerasyon şarj edilebilir hibrit araba ve batarya yatırımı Türkiye’nin maksatlarını ve vizyonunu uygun halde burada hayata geçiriyor. Yatırımın sonunda yılda 162 bin şarj edilebilir hibrit araba ve batarya paketi üretilecek.

2 BİN 300 İSTİHDAM: Smart Güç 7,5 milyar liranın üzerinde yatırımla yılda 2 bin megavatın üzerinde fotovoltaik güneş paneli üretecek. Bu yatırımla 2 bin 300’e yakın istihdam sağlanacak. Türkiye bugün güneş paneli üretiminde Avrupa’nın bir numarası, dünyada dördüncü sırada. Lakin ben eli artırıyorum ve diyorum ki: Türkiye kısa müddette dünyanın bir numaralı güneş paneli üreticisi olacak.

İLK BULAŞIK MAKİNESİ KAPSÜLÜ: Çabucak çabucak hepimiz bulaşık makinesi kullanmışızdır. Bulaşık makinelerinde deterjanlar kapsül formunda üretiliyordu. Bugüne kadar Türkiye’ye bu bulaşık makinesi deterjanları daima ithal geliyordu. İşte artık bir firmamız Türkiye’deki potansiyeli gördü. Adana’da yapılacak yatırımla birlikte, Türkiye’de birinci kez bulaşık makinalarında kullanılan kapsül deterjan üretilecek. Yatırımın sonunda yılda 2,4 milyar adet kapsül üretilecek.

TÜRKİYE’DE ÜRETİMİ YOK: Yeniden 20 milyar liralık paket içindeki bir öbür yatırımımız da farklı endüstriyel alanlarda kullanılan maleik anhidrit diye bir kimyasal gereç. Kocaeli’nde 3 milyar liranın üzerinde yatırımla yıllık 50 bin ton kapasiteli maleik anhidrit üretilecek. Oradaki ithalatımız 100 milyon dolar. Bu ithalatın da önüne geçeceğiz. Ulusal Teknoloji Atağını tahkim edecek 20 milyar liralık bu büyük yatırım atağı önemsiyoruz ve vatanımıza milletimize güzel uğurlu olsun diyoruz.

MALEİK ANHİDRİT NEDİR?

Bakan Varank’ın konuşmasında bahsettiği, Kocaeli’nde yatırıma mevzu olan maleik anhidrit, keskin kokuya sahip renksiz bir sıvı olarak biliniyor. Üretimi, dünya genelinde her yıl artan maleik anhidrit, birçok kimyasalın üretiminde kullanılıyor. Böcek ilacı, kâğıt sürece, su arıtma kimyasalları, epoksi sertleştirici, saç spreyi, tarım kimyasalları üzere alanlarda da uygulanıyor.

ACIGÖL TEKSTİLKENT

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığının genç istihdamını odağına aldığı Çalışan ve Üreten Gençler Programı (ÇÜGEP) kapsamında kalkınma ajansları eliyle hayata geçirilen Tekstilkent projelerinden birinin daha temeli atıldı.
Bakan Varank’ın temelini attığı Nevşehir Acıgöl Tekstilkent, 250 bireye istihdam sağlayacak. Yaklaşık 13 milyon lira bütçeli projenin tamamında kamu kaynakları kullanılacak. 2 bin 200 metrekare kapalı alana sahip, toplam 12 bin metrekarelik alan üzerinde yükselecek 2 bina dokumacılık atölyelerine kiralanacak.

41 MİLYON BÜTÇELİ 8 PROJE

Törende Bakan Varank, KOP ve AHİKA dayanaklarıyla hayata geçen 8 projenin de resmi açılışı gerçekleştirdi. Toplamda 41 milyon lira bütçeli 8 proje, Nevşehir’in turizm potansiyeline katkı sağlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir