Biden’dan ‘ulusal acil durum’ kararı: Rusya için ‘sıra dışı ve olağanüstü’ tehdit vurgusu

ABD Lideri Joe Biden, ulusal güvenliğe tehdit oluşturmaya devam ettiğini belirttiği Rusya kaynaklı “ulusal acil durum” halinin uzatılmasına karar verdi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya nazaran, Biden, ABD’nin ulusal güvenliği, dış siyaseti ve iktisadına yönelik tehdit oluşturmaya devam etmesi nedeniyle 15 Nisan 2021’de ilan edilen Rusya kaynaklı “ulusal acil durum”a ait başkanlık kararnamesini uzatacağı konusunda Kongre’yi bilgilendirdi.

“Rusya ‘sıra dışı ve olağanüstü’ tehdit oluşturmaya devam ediyor”

Başkan Biden, Rusya’nın, “özellikle ABD ve müttefiklerinde özgür ve adil seçimler ve demokratik kurumları baltalama gayretleri, makus niyetli siber faaliyetler, milletlerarası yolsuzluğu teşvik etmek, muhalifleri ve gazetecileri gaye almak, ABD ulusal güvenliği için değer arz eden ülke ve bölgelerde güvenliği baltalamak, devletlerin toprak bütünlüğüne hürmet duymamak dahil memleketler arası hukuk unsurlarını ihlal etmek” üzere nedenlerle ABD’nin ulusal güvenlik, dış siyaset ve iktisadına “sıra dışı ve olağanüstü” tehdit oluşturmaya devam ettiğini belirtti.

Biden, bu nedenle, 15 Nisan 2023’te mühleti dolacak olan acil durum halinin bu tarihten sonra da yürürlükte kalması gerektiğini kaydetti.

Somali kaynaklı ulusal acil durum da uzatıldı

Biden, Somali kaynaklı ulusal acil durumun da uzatılması kararını aldı.

Somali’de devam eden istikrarsızlık ve terör tehdidinin ABD ulusal güvenlik ve dış siyasetine tehdit oluşturmaya devam ettiğini kaydeden Biden, 12 Nisan 2010’da ilan edilen Somali kaynaklı ulusal acil durum halinin de uzatılması gerektiğini tabir etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir