CHP’li Gürer: ‘Tarım sektörünün icralık borcu 3 milyar liraya ulaştı’

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarım bölümünün bu yılın birinci 9 ayında bankalara 93,7 milyar lira daha borçlanarak, bölümün bankalara olan toplam borcunun 261,4 milyar liraya ulaştığını belirtti. Gürer, tarım bölümünün vaktinde ödeyemediği için bankalar tarafından takibe alınan borçlarının ise 3 milyar lira olarak gerçekleştiğini tabir etti.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, AKP iktidarının yanlış tarım siyasetleri nedeniyle, tarımın problemli noktaya geldiğini, üreticilerin ve yetiştiricilerin ise icra takibi kıskacı ile baş başa kaldığını belirtti. Gürer, tarım bölümüne ilişkin datalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

BDDK’nın bilgilerine nazaran tarım dalının bankacılık sistemine olan kredi borçlarının Eylül’de 16,5 milyar lira daha artarak 261,4 milyar liraya kadar çıktığına dikkat çeken CHP Milletvekili Gürer, bölümün bu yılın birinci 9 ayında 93,7 milyar lira daha bankalara borçlandığına işaret etti.

Tarım kesiminin bankalara olan borcunun 204,2 milyar liralık kısmını kamu bankalarından, 57 milyar liralık kısmını da özel bankalardan aldıkları borçların oluşturduğunu aktaran Gürer, kesimin vaktinde ödeyemediği için bankalar tarafından takibe alınan borçlarının ise 3 milyar lira olarak gerçekleştiğini kaydetti.

ÖDEYEMEYEN 819 BİN KİŞİ İCRA TAKİBİNE ALINDI

Gürer, TBB Risk Merkezinin bilgilerine nazaran bu yıl ocak-eylül periyodunda toplam 819 bin 547 vatandaş bankalara olan kişisel kredi borcunu, 706 bin 457 vatandaş da kredi kartı borcunu vaktinde ödeyemediği için bankalar tarafından icra takibine alındığına da dikkat çekti.

Gürer, küçük ve orta uzunluk işletmelerin (KOBİ) bankacılık kesimine olan kredi borçları Eylül’de 103,6 milyar lira artarak 1 trilyon 771 milyar liraya kadar yükseldiğini belirtti. Gürer, “KOBİ’lerin borçlarında geçen yılın sonuna nazaran ise 640 trilyon liralık artış yaşandığı görülüyor. KOBİ’lerin bankalara olan ve vaktinde ödeyemedikleri krediler ise Eylül’de 244 milyon, ocak-eylül devrinde de 3,2 milyar lira artarak 60 milyar liraya çıktı. BDDK’nın bilgilerine nazaran toplam 353 bin KOBİ bu nedenle bankaların takibinde bulunuyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir