Moldova’da yeni hükümet kuruldu

Moldova Parlamentosu, Cumhurbaşkanı Maya Sandu’nun başbakan olarak önerdiği Dorin Recean başkanlığındaki hükümete inanç oyu verdi.

Moldova Başbakanı Natalya Gavrilitsa’nın 10 Şubat’ta misyonundan istifa etmesinin akabinde parlamento, yeni başbakanı ve kabineyi belirlemek için toplandı.

Parlamentoda yapılan oylamada, Recean’ın başkanlığındaki kabine, parlamentodaki 101 milletvekilinden 62’sinin oyuyla kabul edildi.

Dorin Recean, burada yaptığı konuşmada, Moldova’nın Ukrayna’daki savaştan kaynaklanan çeşitli problemlerle karşı karşıya kaldığını belirterek “Bu şartlarda, barış ve istikrar hükümetin önceliğidir. Sakin olmayan bir devirden geçiyoruz ve zorluklara karşı koymamız, savunma kapasitemizi güçlendirmemiz, kamu tertibinin korunmasına yönelik yatırım yapmamız gerekiyor.” dedi.

Moldova’da Transdinyester bölgesi meselesi

Ekonomik kalkınmanın sağlanması, Avrupa Birliği’ne (AB) entegrasyon sürecinin hızlandırılması, yolsuzlukla gayret edilmesi istikametinde gerekli adımların atılacağını lisana getiren Recean, Moldova hudutları içerisinde bulunan ve tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Transdinyester bölgesi sorununu barış yoluyla çözmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Recean, ülkesinin “ciddi” güç sıkıntılarıyla ileride de karşılaşabileceğini ve bu nedenle başka olarak Güç Bakanlığının oluşturulacağını söyledi.

Parlamento Lideri İgor Grosu da Recean’ı tebrik ederek yeni kabineye muvaffakiyetler diledi.

Yeni hükümet üyeleri

Moldova’nın yeni Başbakanı Recean, eski kabinenin üçte ikisini korudu. Böylelikle, Ana Revenko İçişleri Bakanı, Anatolie Nosatıi Savunma Bakanı, Niku Popesku Dışişleri ve Avrupa Entegrasyonu Bakanı, Dumitru Alaiba Ekonomik Kalkınma ve Dijitalleşme Bakanı olarak yeni kabinede misyonuna devam edecek.

Ayrıca, eski kabineden Sıhhat Bakanı Ala Nemerenko, Eğitim ve Araştırma Bakanı Anatolie Topala ve Kültür Bakanı Sergiu Prodan’ın yanı sıra Çalışma ve Toplumsal Muhafaza Bakanı Aleksey Buzu, Tarım ve Besin Sanayi Bakanı Vladimir Bolea ve Etraf Bakanı ise İordanca-Rodica İordanov da yeni hükümette yer aldı.

Yeni kabinede, Maliye Bakanlığının başına Veronica Sireteanu getirilirken, Veronica Mihailov-Moraru Adalet Bakanı, Lilia Dabija da Altyapı ve Bölgesel Kalkınma Bakanı oldu.

Ülkede oluşturulacak Güç Bakanlığının başına Victor Parlicov geçecek.

– Bakanlar yemin etti

Parlamento toplantısı akabinde yeni kabine üyeleri, Moldova Cumhurbaşkanı Maya Sandu’nun nezdinde yemin etti.

Yemin merasimine, Moldova hükümetinin daimi üyesi Gagauz Özerk Yeri Lideri İrina Vlah da katıldı.

Cumhurbaşkanı Sandu, merasimde yaptığı konuşmada, ülkenin krizlerle dolu bir periyottan geçtiğini belirterek, “Bu yıl ve önümüzdeki yıllarda iktisadın gelişimini sağlamalıyız. Ülkenin güvenliğinin güçlendirilmesi istikametinde kararlı adımlar atılması gerekiyor.” dedi.

Yargı sisteminin düzenlenmesi tarafındaki teşebbüslerin devam ettirilmesi gerektiğini vurgulayan Sandu, “Ülkede huzur ve tertibi koruyacağımızdan eminim.” tabirini kullandı.

– Yeni Başbakan Dorin Recean

Moldova’nın kuzeyindeki Donduşeni kentinde 1974’te doğan Dorin Recean, Moldova Ekonomik Eğitim Akademisi Üniversitesinden (ASEM) 1996’da mezun oldu.

Yüksek lisansını ABD’deki Newport Üniversitesi’nin Belçika şubesinde 2000’de tamamlayan Recean, 2010-2012 yıllarında Moldova Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Bakan Yardımcısı olarak çalıştı.

2012-2013 yıllarında Moldova İçişleri Bakanlığı vazifesini üstlenen Recean, 2022 başında Cumhurbaşkanı Sandu’nun Savunma ve Güvenlik Danışmanı ve Moldova Güvenlik Kurulu Sekreteri olarak atandı.

Eski Moldova Başbakanı Natalya Gavrilitsa, 10 Şubat’ta misyonundan istifa ettiğini bildirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir