Çin hizmetler sektöründe daralma sürüyor

Çin’de hizmetler dalındaki ekonomik aktifliğin, eylülün akabinde ekimde de daralma eğilimini sürdürdüğü bildirildi.

Çin’de hizmetler dalındaki ekonomik aktifliğin, eylülün akabinde ekimde de daralma eğilimini sürdürdüğü bildirildi.

Ekonomi ve finans haberleri servisi Caixin’in Çin Genel Hizmetler İş Aktifliği Endeksi, ekimde evvelki aya nazaran 0,9 puan azalarak 48,4’e indi.

Mart, nisan ve mayıs aylarında büyüme eşiği olan 50’nin altında kalan öncü gösterge, temmuz ve ağustos aylarında 50’nin üzerine çıktıktan sonra eylülde 49,3’e düşerek yine daralmaya işaret etmişti.

Sabit ortalamanın 50 puan olduğu endekste, 50’nin üzerindeki pahalar ekonomik faaliyetlerdeki artışa, altındaki kıymetler ise azalmaya işaret ediyor.

TEDBİRLER ÜRETİM KADAR TÜKETİME DE DARBE VURDU

Çin’de hizmetler dalında faaliyet gösteren 400’den fazla şirketin satın alma yöneticilerine gönderilen anketlerin sonuçlarına nazaran hazırlanan endeks, hizmetler dalındaki ekonomik aktifliğin barometresi olarak görülüyor.

Sonbahardaki Kovid-19 salgını ve karantina önlemleri üretime olduğu kadar tüketime darbe vururken, ekonomik toparlanmanın kırılgan seyir izlediği gözleniyor.

Caixin’in dün açıkladığı, imalat dalındaki ekonomik aktifliği ölçen Çin İmalat Satın Alma Yöneticileri (PMI) Endeksi de ekimde evvelki aya nazaran 1,1 puan artışla 49,2’ye çıksa da son iki aydaki daralma eğilimi sürdürmüştü.

Endeks, ağustosta 49,5, eylülde ise 48,1 ile büyüme eşiğinin altında kalmıştı.

SALGIN ÖNLEMLERİ EKONOMİK BEKLENTİLERİ DÜŞÜRÜYOR

Çin’de bahar aylarında başta ülkenin en büyük kenti Şanghay olmak üzere büyük nüfusu barındıran ve kritik sanayi ve iş kollarına mesken sahipliği yapan kentlerindeki Kovid-19 kısıtlamalarının iktisat üzerindeki tesiri bariz halde hissedilmişti.

Birçok alanda ölçülen ekonomik performans, birinci olayların Çin’in Vuhan kentinde görüldüğü Kovid-19 salgınının birinci aylarından bu yana en düşük düzeylere gerilemişti.

Omicron’un bulaşıcılığı yüksek alt varyantlarının yayılmasıyla sonbaharda ülkede olay sayısı artarken, ekonomik faaliyetleri sekteye uğratan salgın önlemlerinin son çeyrekte değişeceğine dair işaret görülmemesi, ekonomik beklentilere itimadı olumsuz etkiliyor.

Öncü göstergeler, ekonomik toparlanmanın dalgalı seyrettiğini gösterirken hükümetin bu yıl için yüzde 5,5 civarında olmasını öngördüğü büyüme maksadına ulaşıp ulaşamayacağı belgisiz görünüyor. Büyüme oranı birinci üç çeyrekte yüzde 3’te kalmıştı.

Çin, Kovid-19’a karşı, hadiseleri ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen “sıfır vaka” stratejisini uyguluyor. Strateji, karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu testler, imalat, ticaret ve hizmetler bölümündeki işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanması üzere katı ve geniş ölçekli önlemleri gerektiriyor.

Tedbirler, hayatın olağan akışına müdahalenin yanında ekonomik maliyeti açısından da tartışmalara yol açıyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir