Emekli, öğrenci ve asgari ücretlinin İstanbul’da ev kiralayabileceği yalnızca iki ilçe kaldı: Arnavutköy ve Çatalca

Emekli, öğrenci ve minimum ücretlinin İstanbul’da konut kiralayabileceği sadece iki ilçe kaldı: Arnavutköy ve Çatalca

İstanbul’da barınma sorunu giderek büyürken artan fiyatlar nedeniyle dar gelirler başta olmak üzere birçok küme güç durumda. Ekonomim sitesinin, gayrimenkul teknoloji platformu Tapusor.com’un hazırladığı rapordan yaptığı habere göre; 3 öğrencinin KYK burslarıyla İstanbul’da kiralık daire bulma oranı yüzde 6. Emekliler için bu oran İstanbul’da yüzde 13 olurken, minimum ücretlinin mesken bulma oranı da yüzde 33’ün altında tespit edildi.

Emeklilerin Beşiktaş’ta kiralık daire bulma ihtimali yüzde 3

Söz konusu kümelerin tüm gelirlerini kiraya harcamaları baz alınarak hazırlanan rapor, İstanbul’un 39 ilçesinde gayrimenkul pazarına arz edilen 500 binden fazla emsal üzerinden hazırlandı. İncelemelere nazaran emekli, taban fiyatlı ve öğrencilerin İstanbul’da kiralık daire bulma ihtimalinin en yüksek olduğu ilçeler Arnavutköy ve Çatalca oldu.

Rapora nazaran, emeklilerin Beşiktaş’ta kiralık konut bulma oranı yüzde 3 iken, Kadıköy, Bakırköy, Adalar ilçelerinde bu oran yüzde 4, Sarıyer’de yüzde 5 ve Şişli’de yüzde 6’ya kadar düşüyor. Emeklilerin bütçesine en uygun ilçeler ise yüzde 55’le Arnavutköy, yüzde 54’le Çatalca, yüzde 53’le Silivri’de ve yüzde 47 ile Sultanbeyli oldu.

Kiralık dairelerinin yüzde 33’ü taban fiyatın altında

İstanbul’da beyan edilen kiralık daire arzlarının yüzde 33’ü minimum fiyatın altında olduğu tespit edildi. Bir minimum fiyatlı maaşının tamamını kira sarfiyatına ayırması halinde Beşiktaş’ta kiralık konut bulma oranı yüzde 9, Sarıyer’de yüzde 12, Kadıköy ve Bakırköy’de ise yüzde 15 oranında. Bu oran Çatalca’da yüzde 89, Arnavutköy ve Silivri ilçelerinde yüzde 87’ye kadar yükseliyor.

İstanbul genelinde mesken bulma oranları zorlaşırken, Beşiktaş’ın Dikilitaş mahallesinde taban fiyatın altında binde 21 gayrimenkul arzı bulunurken, bu sayı Türkali mahallesinde binde 17, Gayrettepe’de binde 8, Mecidiye ve Muradiye mahallelerinde binde 4’e düştü.

Öğrencilerin bütçelerine uygun daire bulma ihtimali yüzde 6

Yurt bulamayarak arkadaşlarıyla birlikte mesken kiralamak isteyen 3 öğrenci aldıkları KYK burslarının tamamını kira sarfiyatı olarak harcadığı takdirde İstanbul genelinde bütçelerine uygun kiralık daire bulma oranı yalnızca yüzde 6 olarak hesaplanıyor. Bu oran Çatalca’da yüzde 40, Arnavutköy’de yüzde 36, Sultanbeyli’nde yüzde 32’ye çıkarken Beşiktaş – Bakırköy ve Sarıyer’de yüzde 2’ye düşüyor. Kadıköy-Beylikdüzü-Başakşehir’de yüzde 3’e, Şişli’de yüzde 4’e ve Zeytinburnu – Beyoğlu’nda yüzde 6’ya geriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir