İsmailağa Cemaati’nin Erdoğan’a desteğinin perde arkası… Erbakan’dan sürpriz ziyaret

Erkin yazısında kararın Refah Partisi önderi Fatih Erbakan’ın İsmailağa İmamı Salih Topçu’yu ziyaretinin akabinde açıklanmasına dikkat çekti. Erkin’in tezine nazaran Tekrar Refah’ın Genel Lideri Fatih Erbakan kamuoyunda Cübbeli Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü ile görüşmek için de randevu istedi ve bu görüşme önümüzdeki hafta gerçekleşecek.

Sözcü muharriri Aytunç Erkin’in ‘Şura toplandı, 21 oyla Erdoğan’a dayanak ilan etme kararı çıktı’ başlıkla yazısı’nın tamamı:

Şura toplandı, 21 oyla Erdoğan’a takviye ilan etme kararı çıktı
İSMAİLAĞA’NIN CUMHUR KARARININ PERDE ARDI:

“… Sarsıntının yıktığı 13.5 milyonluk coğrafyada birinci günden bu yana “devlet” üzere çalışan tarikat-cemaatlerden en dikkat çekeni de Menzil’di. Menzil Erdoğan’a dayanağını açıkladı. (Beşir Derneği) Artık sırada İsmailağa, Erenköy, İskenderpaşa tarikat-cemaatlerinin açıklamaları bekleniyor.”
Bu cümleleri 17 Mart’ta kurdum ve köşemde detaylarını aktardım.
Ve cuma günü (28 Nisan) İsmailağa Cemaati de Cumhur İttifakı’nı destekleme kararını aldığını kamuoyuna duyurdu:
“… Dünyayı saran salgın hastalık, akabinde sel felâketleri ve yıkıcı sarsıntıların maddî-manevî sonuçlarıyla birlikte, günden güne artan global sıkıntılarla sürdürülebilir uğraş zarureti; güçlü, deneyim ve istikrar sahibi bir idareyi gerekli kılmaktadır. Bu fikirlerle; istikrar ve deneyimin başarıyı getirdiği inancıyla 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimlerinde sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleme istikametindeki kararımızı kamuoyunun bilgisine arz ederiz.”
Peki bu karar nasıl alındı?

ERBAKAN CÜBBELİ’Yİ ZİYARET EDECEK

İsmailağa’ya yakın kaynakların verdiği bilgiye nazaran; cemaatin ileri gelenleri mart ayının ortalarında toplandılar. Yaklaşık 60 kişinin çağrıldığı şura toplantısına 40 kişi katıldı. Toplantıda, 21 isim Cumhur İttifakı’na takviyenin kamuoyuyla paylaşılması, 19 isimse paylaşılmaması istikametinde oy verdi. Bu süreçte cemaat içinde toplantılar sürdü ve cuma günü Tekrar Refah Partisi önderi Fatih Erbakan’ın İsmailağa İmamı Salih Topçu’yu ziyaretinin akabinde takviyenin açıklanmasına karar verildi.

İsmailağa’nın önde gelen isimlerinden biri Erbakan’ın ziyaretini ve açıklamayı şu cümlelerle kıymetlendirdi:

“Cemaat cumhurbaşkanlığında Erdoğan’a, vekillik seçimlerinde ise Erbakan’a oy verecektir. Kamuoyuna yapılan açıklamada her iki seçimde de oyların Erdoğan’a verileceği ilan edilse de taban Tekrar Refah’a daha yakın. Ki bu tartışma uzun vakittir sürüyordu.”

Bu ortada Tekrar Refah’ın Genel Lideri Fatih Erbakan’ın kamuoyunda Cübbeli Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü ile görüşmek için de randevu istediği ve görüşmenin önümüzdeki hafta olacağı bilgisine ulaştım.

MENZİL VE IŞIKÇI AĞABEYLER

Menzil cemaati de 16 Mart’ta yaptığı açıklamayla Cumhur İttifakı’na dayanak vereceklerini ilan etmişti. Yapılan açıklamada “yerli-milli” ayrımının yapıldığının altını çizelim:

“… Ulusal sıkıntıları aktüel politik uyuşmazlıkların üstünde tutmaya daima muvaffak olan ve kendi içindeki ihtilafları asla Türkiye’ye ziyan verecek boyuta taşımayan aziz milletimizin feraseti, fedakarlığı ve vatanseverliği bütün dünyaya örnektir. İnanıyoruz ki, 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri bu örnekliğe eklenecektir.

“… Net amaçların süratlice ve kararlılıkla hayata geçirilebilmesi ismine geçtiğimiz kritik devrin deneyimini önemsiyoruz. Bu vesileyle hem Cumhurbaşkanlığı hem de Milletvekili Genel Seçimlerinde Cumhur İttifakı’nı destekleyeceğiz.”

Yine 19 Mart’ta Said Nursi’nin Kelamlar Cemaati Meşveret Heyeti, 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi bir bildiri yayınlayarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanında olacaklarını deklare etmişti. Ayrıyeten, Parıltı Cemaati içindeki Kuşak kümesi da Erdoğan’a yönelik dayanak iletisi yayınlamıştı.

Daha evvel yaptığım şu tespiti paylaşmamda yarar var:

Bu noktada gördük ki, iktidar yüzde 50+1’in gerçekleşmesi için “muhafazakar-cemaat” çizgisinin altını yine çiziyor. Bir noktayı daha vurgulamak gerekiyor: Tarikat ve cemaatler uzun vakittir “siyasette rol almıyoruz” açıklamasını her fırsatta lisana getiriyordu. Gördük ki– ki ben ve benim üzere düşününler siyasetin tam da göbeğinde olduğunu söyledi, yazdı- 2023 seçimleri onlar için de “çok çok çok önemli”!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir