En büyük yangında yeşile dönüş yüzde 80 tamamlandı

28 Temmuz-13 Ağustos 2021 tarihleri arasında Akdeniz, Ege, Marmara, Batı Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 54 vilayette çıkan orman yangınlarında 139 bin 500 hektar alan ziyan gördü. Orman Genel Müdürlüğü, yanan alanların yine ağaçlandırılması için çalışma başlattı. Yapılan çalışmalarda yangınların örtü halinde tesirli olduğu 11 bin 750 hektar ile kayalık bölge olan 19 bin 750 hektar alan, doğal yollarla rehabiliteye bırakıldı. 69 bin 300 hektar alanın da yeniden kızılçam tohumlarının ziyan görmemesi nedeniyle doğal yolla yenilenmesine karar verildi. 38 bin 700 hektarlık bölgenin ise ağaçlandırma ve rehabilitasyon ile yenilenmesi planlandı. Eylül ayı prestiji ile yanan alanların yüzde 80’inde yapılan çalışmalar tamamlanırken, yıl sonuna kadar tüm alanlarda bitirilmesi hedefleniyor.

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, 15 günlük süreçte 54 vilayette 747 farklı orman yangınına müdahale ederek söndürdüklerini belirterek, “Ormanlarımız Anayasal garanti altındadır. Bilhassa yanan alanlar için hem Anayasamızda hem maddelerde çok önemli önlemler alınmış, yanan alanların diğer hiçbir niyet ile kullanılmayacağı, derhal ormanlaştırılacağı kararına bağlanmıştır. Bugüne kadar da Cumhuriyet tarihinin hiçbir devrinde bu kararın bilakis bir uygulama ormanlarda yaşanmamıştır. 2021 yılında ülkemizde felaket boyutunda meydana gelen yangınlar sonucu 139 bin 500 hektar alan ziyan gördü. Yangınların bittiği gün, yanan ağaçların alandan çıkarılması ve devamında da bu alanların tekrar ormanlaştırılması çalışmasına başladık” dedi.

525 MİLYON FİDAN TEKRAR HAYATA GEÇTİ’

Karacabey, “Yanan alanların 11 bin 750 hektarı örtü yangını olması, 19 bin 750 hektarı ise kayalık olup çalışmalara uygun olmamaları nedeniyle tabiata terk edilmeleri kararlaştırıldı. Kızılçam tohumları kabuklarının kalın olması nedeniyle yangın esnasında oluşan yüksek sıcaklıklardan ziyan görmemekte, çimlenme kabiliyetlerini kaybetmemekte. Arazi hazırlığı tamamlanıp toprak ile karıştırılan tohumlar kâfi yağış ve sıcaklıkta rahatlıkla çimlenebilmekte. Çalışma yapılacak yaklaşık 108 bin hektar alanın; 69 bin 300 hektarının doğal yolla yenilenmesi, 38 bin 700 hektarı ise ağaçlandırma ve rehabilitasyon yoluyla yenilenmesi planlandı. Bu alanların yüzde 80’lik kısmında çalışmalarımızı tamamladık. Bu yıl sonuna kadar da kalan kısmında çalışmalarımızı tamamlayacağız. Şu ana kadar bu alanlarda tohumların çimlenmesi ile elde ettiğimiz fidan sayısı yaklaşık 500 milyon. Diktiğimiz fidanların sayısı ile yaklaşık 25 milyon. Geçen yıl yanan alanlarda şu ana kadar 525 milyon fidan tekrar hayata geçti, çimlenmeye başladı ve büyüyorlar. En yakın vakitte o bölgeler siyah imgesinden kurtularak, tekrar yeşil örtüsüne bürünecek. Türkiye bu bahiste dünyaya örnek gösterilen ülkelerden biri” diye konuştu. 

‘BU YIL YANAN ORMANLARDA TEMİZLİK ÇALIŞMASI BAŞLADI’ 

Karacabey, 2021 yılıyla kıyaslandığında bu yıl daha az hasarlı bir yıl geçirildiğini, yanan alanlarda ağaçlandırma çalışmaları için hazırlıkların başladığını söyledi. Karacabey, “Bu yıl yanan alanlarda da biz çabucak yanan sahanın hudutlarının belirlenmesini yaptık, çıkarılması gereken ağaçları tespit ettik. Şu an alanda paklık çalışması başladı. Bu alanların da önümüzdeki yılın sonuna kadar tamamını tekrar ormanlaştırmış olacağız” dedi. 

Karacabey, orman yangınlarıyla çabada hem fiziki hem de teknolojik açıdan daha güçlü olduklarını söz ederek, “Yangın gönüllüsü çalışmalarına sürat verdik, 2021 yılının başlarında 23 bin olan istekli sayımızı 2022 yılı mayıs ayı itibarı ile hedeflediğimiz 105 bin sayısına ulaştırmıştık, şu anda 110 bin istekli vatandaşımız var. Geçen yıl 39 olan helikopter sayımızı bu yıl 55’e çıkardık. 3 olan uçak sayımızı da 20’ye çıkardık. Geçen yıl 4 İHA ile çalışırken bu yıl 8’e çıkardık” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir