En Sevdiğiniz Kazağınız mı Tüylendi? Üzülmeyin…Çözümü Var

Ee malum artık kış mevsimi geldi fakat değerliye aldığınız daha bir kaç sefer giydiğiniz ve tüylenen kazaklarınızı bu kış da giymek mi istiyorsunuz? O çok sevdiğiniz kazağı artık giyemiyorsanız, tüylenen kıyafetleriniz ile nasıl baş edeceğinizi bilmiyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz. Kazaklarınızın ömrünü kısaltan, sizleri birden fazla vakit kazak giymekten alıkoyan tüylenme probleminin tahlili düşündüğünüz kadar sıkıntı değil. Kazak neden tüylenir? Tüylenen kazak nasıl temizlenir? İşte tahlil ve teklifler…

Kazaklar Neden Tüylenir?

Kazaklar, yünlü kumaşlar sürtünme ve aşınma sonucu tüylenir. Bilhassa temas edilen koltuk altı, boyun üzere kısımlarda daha çok tüylenme görülür. Üstelik tüylenme, tiftiklenme yahut topaklanma olarak anılan sorun sadece yünlülerde de görülmez. Pamuklular, polyester kumaşlar, naylon dokumalar da tıpkı sorunu yaşayabilir. Tüylenmeyen kumaş arayanlardansanız, saf keten ve ipekleri tercih edebilirsiniz.Kurutma makinesinde sürtünme fazla olduğu için çamaşırların tüylenme ihtimali artar. Bu stil hassas çamaşırlarınızı asarak kurutmanız, tüylenme mümkünlüğünü azaltacaktır.

Kazakların Tüylenmemesi için Ne Yapılmalı?

Tüylenme sorunu şimdi oluşmadan önlemek için tüyolarımız var! Deterjan seçerken tercihinizi sıvı eserlerden yana kullanabilirsiniz. Böylece yıkama esnasında sürtünmeyi en aza indirmiş olursunuz. Hassas deterjanlar tüylenme sorunu olan kıyafetleri rahatlıkla temizlemenize yardım eder. İşte giysilerin ve kazakların tüylenmemesi için uygulayabileceğiniz metotlar:

Giysileri zıt çevirerek yıkamak tesirli bir tahlildir. Böylelikle yıkamanın neden olduğu tüylenme daha çok iç yüzeyde kalır.

Tüylenmeye meyilli kıyafetlerinizi kumaşlara nazaran ayrım yaparak yıkamalısınız. Örneğin; havlu kumaşları polyesterden ayırarak yıkamalısınız. Hassas kumaşlarla denim üzere sert kumaşların da bir ortada olmaması değerlidir.

Çamaşır makinesini tıka basa doldurmamalısınız.

Kıyafetleri etiketindeki talimata nazaran yıkamaya ihtimam gösterin. Makinenin programını ve evre sayısını kumaşa özel olarak seçmeyi de ihmal etmeyin.

Çamaşır yıkama esnasında yumuşatıcı kullanmak sürtünmeyi en aza indirir.

Hassas çamaşırları elde yıkamak tüylenme riskini azaltacaktır.

Çamaşırlarınızı tüylenmemesi için tertipli olarak fırçalayabilirsiniz.

Tüylenen Kazaklar Nasıl Temizlenir?

Peki artık tedbir almak için çok geçse ve kıyafetleriniz tüylenmişse nasıl temizlenir? İşte uygulayabileceğiniz usuller:

TÜYLENEN KAZAKLARIN PAKLIĞI NASIL OLUR?

Kazakların pütürlü görünmesine neden olan tüylenme sıkıntısından kurtulmak için tercih edilen yollardan biri de jilettir. Keskin bir jiletin kazak üzerindeki tüylenmiş yerde gezdirilerek tüylerin bir temizlenmesi kolay kolay sağlanır. Bu tekniği uygularken epey dikkatli olmak gerekiyor. Kazak tüylerini temizleyim derken, kazağın kesilmesi işten bile değildir. Şayet profesyonel bir tüy toplama makinesi yerine jilet kullanacaksanız elinizi kesmemeye ve kıyafeti zedelememeye itina göstermelisiniz.

Kolay ve pratik kazak tüyü temizleme usullerinden bir başkası ise, koli bandını kazağın üzerinde gezdirme sürecidir. Kuvvetli yapışkana sahip olan koli bandının kazağın üzerinde yavaşça gezdirilmesi tüylerin büsbütün temizlenmesini sağlayacaktır.

Zahmetsiz ve en tesirli kazak tüyü temizleme yolu olarak, bu gaye için üretilmiş olan aletlerden edinmek olacaktır. Avuç içi büyüklüğündeki alet sayesinde kazakların tüylenmesi kısa müddette yok olacaktır.

Kıyafet tüyü toplayıcı aletiniz yahut jiletiniz yoksa bigudileriniz de bu mevzuda iş görebilir. Hafif yapışan dokuda olan bigudileri kazak üzerinde gezdirdiğinizde tüylerin toplandığını göreceksiniz.

Köpek ve kedi tüylerini toplamak için kullanılan rulolar yahut bantlar da küçük tüyleri toplamaya yardımcı olabilir.Evcil hayvanların tüylerini toplamak için kullanılan tüy toplama ruloları ile yünlü kıyafetlerde tüylenme sorununun üstesinden gelebilirsiniz. Tüylenen kıyafetinizi düz bir taban üzerine serin ve tüy toplama için yapışkanlı yüzeye sahip tüy toplama rulosunu giysi boyunca üst ve aşağıya gerçek yuvarlayın. Rulonun üzeri tüylerle dolduğunda üstte yer alan yaprağı soyun ve yeni yüzeyle sürece devam edin. Tüylerin tamamını topladığınızdan emin olduktan sonra süreci bitirebilirsiniz.

Tüylenen Kazak Kalitesiz midir?

Kazaklarda oluşan tüylenme sorunu bir kalitesizlik göstergesi değildir. Çok kaliteli yünler, kumaşlar da tüylenebilir. Fakat kalitesiz deterjan ve yumuşatıcı kullanmak tüylenme meselesinin en büyük nedenlerinden biridir. Deterjan seçerken kaliteli eserleri tercih etmelisiniz.

Tiftikli Kazak Nasıl Kurutulur?

Tiftikli denen ağır tüylü kazakları kuruturken askı kullanabilirsiniz. Dolap içlerinde kullanılan askılara asarak kuruttuğunuz kazaklar, daha uzun müddet tüylenmeden size eşlik edebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir