Fahiş kiraya çözüm ilçe bazında artış

Fahiş kira artışlarının önlenmesine yönelik olarak gayrimenkul danışmanı ve emlakçılardan mahalle ya da sokak bazlı fiyat artışı önerisi geldi. ‘Yüksek kiraya bölgesel artış’ çalışmasını kıymetlendiren Gayrimenkul Danışmanı Gürkan Görmüş, düzenlemenin vilayetlerden fazla ilçelerde de uygulanabileceğini söylerken, “Her bölgede her mahallede hatta muhakkak mahallelerde bile düzenleme yapılabilir. Mahalle birkaç kısma ayrılabilir. Alt ve üst limitler belirlenebilir. Uygulanırsa piyasa canlanır. Herkesin başına nazaran belirlediği sayılar yüzünden piyasa kitleniyor” dedi.

FİYAT HUDUDU KONMALI

Gayrimenkul Danışmanı Emre Akkan da, her mahallenin metrekare ünite fiyatı üzerinden kira bedelinin belirlenebileceği teklifinde bulunurken, Şişli’de emlakçılık yapan Ali Zincidi ise, “Mahalleler için tek tek fiyat sonu getirilmesi gerekiyor. Fiyatlar da buna nazaran belirlenmeli. Üzerine çıkması durumunda caydırıcı cezalar verilebilir” tabirlerini kullandı.

Fahiş kira artışlarına yönelik şikayetler artarken, Daha evvel Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kelam konusu artışlar için yeni düzenlemenin yapılacağını açıklamıştı. Türkiye’nin 7 bölgesinin enflasyonu kendi içinde değerlendirileceğini belirten Bakan Bozdağ, buna nazaran kira artışına bir hudut çizileceğini duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir