Kızılay’ın çadırları Suriye’ye gitmiş!

Kahramanmaraş sarsıntılarının akabinde depremzedelerin çadır taleplerini görmezden gelen Kızılay, Hatay’da iki yıl evvel yüzde 95 kapasite ile dolu olduğu açıklanan lojistik deposundan depremzedelere birinci üç gün ne çadır ne battaniye ne de besin yardımı ulaştırabildi.

Cumhuriyet’ten Miyase İlknur’un haberine nazaran, depo, o devir cihatçılara konut sahipliği yapan İdlib’de çatışmadan kaçan Suriyelilere çadır, battaniye ve besin yardımı gönderme emeliyle kurulmuştu. Suriye’ye 200 bin çadır, 7 bin 500 briket mesken, 222 derslikli okul ve sıhhat merkezleri yapan Kızılay, Hatay halkının taleplerini yerine getiremedi.

Suriye’de iç çatışmaların başlamasından sonra Türkiye’ye gelen 5 milyona yakın sığınmacı için Türkiye’nin çeşitli vilayetlerinde kurulan çadır kentler nedeniyle Kızılay deposunda çadır ve battaniye stoku azaldı. Bu, Van ve İzmir sarsıntısında de çadır zahmetine yol açmıştı.

Kapasitesi doluydu

2020 yılında muhaliflerin yaşadığı bölgeler Esad rejiminin eline geçince evvel İdlib’e göçen, bu bölgede çatışma başlayınca Türkiye sonlarına yığılan yüz binlerce Suriyelinin barınması için Kızılay harekete geçmiş ve Hatay’da lojistik üs kurmuştu. Türk Kızılay Alan Koordinatörü Fatih Kökcan, o günlerde yaptığı açıklamada Suriye’ye günlük en az 6 TIR yardım gönderildiğini açıklarken Hatay’daki lojistik merkezin kapasitesinin ise bağışlarla birlikte yüzde 95’e ulaştığını belirterek lojistik deponun işleyişi hakkında şu bilgileri vermişti:

“Son vakitlerde İdlib’de yaşanan insani dramdan ötürü, lojistik hizmetimiz bayağı hızlandı. Bağışçılarımız gönüllerinden geçen bağışlarını Kızılay’a gönderiyorlar ve şu anda depo kapasitemiz yüzde 95 dolu. Şu anda içeride çadır, battaniye, yatak ve hijyen… Bunlar en değerli gereksinimler. Zira beşerler meskenlerini bırakmış gelmişler. Biz şöyle bir örnek veririz her vakit, afette insanlara istediği kadar besin verebilirsiniz fakat bir aileyi yağmurun altında yemek erken düşünemezsiniz. O yüzden öncelikle insanlara bir barınma sağlamalıyız. Onları çadırın içine almamız gerekiyor, birinci önceliğimiz budur.”

(Cihatçılara mesken sahipliği yapan İdlib’de havan topu taşıyan Suriyeliler Kızılay’ın çadırlarını kullanıyordu.)

Başkan açıklamıştı

Türk Kızılay Lideri Kerem Kınık da geçen yıl İdlib’de 1600 öğrenciye birinci ve ortaokul seviyesinde eğitim verecek 22 derslikli okulun açılış merasiminde yaptığı konuşmada İdlib bölgesinde 7500 briket konut planlandığını, bunlardan 3 bin 711’inin tamamlandığını belirtmiş, kalan 3 bin 789 meskenin projelendirme çalışmalarının sürdüğünü söylemişti. Kınık’ın yaptığı açıklamaya nazaran planlaması yapılan konutlar 2023’te bitirilecekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir