Fındık küspesi zeytinyağına dönüşecek… Bursalı akademisyenlere TÜBİTAK destek

BURSA (İGFA) – Fındık posası proteinleri sofralara alternatif yağ olarak dönecek. TÜBİTAK ARDEB 1001 takviyesi de alınan çalışma sayesinde fındık posasından izole edilecek proteinler kullanılarak, sürülebilir formda sağlıklı zeytinyağı eseri elde edilecek. Çalışma,tüm bitkisel eser atıklarının geri kazanımında kullanılabilecek.

BTÜ Besin Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Furkan Türker Sarıcaoğlu’nun yürütücülüğünü yaptığı “Fındık Küspesi Protein Fraksiyonlarının Klasik ve Ohmik Dayanaklı Sistemle Fibrilasyonu ve Bi-jel Yapılı Krem Muadili Sürülebilir Zeytinyağı Üretiminde Kullanımı” başlıklı araştırma projesi, TUBİTAK-ARDEB “1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı” kapsamında desteklenmeye hak kazandı. Çalışmayla, fındık küspesinde bulunan proteinlerin işlevsel özellikleri artırılarak, besin zincirine yine kazandırılacak. Bu sayede yağ sanayisinin bir atığı olan fındık posası, zeytinyağı ile birleştirilecek. Böylece hem zeytinyağının sürülebilir yeni bir eser formuna dönüştürülmesi sağlanarak besin kıymeti korunmuş olacak hem de kahvaltı sofraları için sağlıklı, vegan bir eser elde edilecek. Çalışma başka bitkisel eserlerin atıklarına da uygulanabilecek olmasıyla ön plana çıkarken, eser yalnızca kahvaltı sofralarında değil besin sanayisinde de kullanılabilecek.

Proje hakkında açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Sarıcaoğlu hayvansal yüklü beslenme alışkanlıklarının insan sıhhati ve besin üretimi sürdürülebilirliği üzerindeki olumsuz tesirlerinin altını çizdi. Hayvansal besin kaynaklarına erişimin gün geçtikçe küresel bir krize dönüştüğünü belirten Doç. Dr. Sarıcaoğlu bitkisel atıklarda bulunan proteinlerin işlevsel özelliklerinin artırılarak besin zincirine yine kazandırılmasının bir mecburilik haline geldiğine işaret etti.

DAHA EVVEL DENENMEMİŞ TEKNİKLER…

Projenin maksatlarından bahseden Doç. Dr. Sarıcaoğlu, “Bu proje kapsamında bir besin atığı olan fındık posasında bulunan proteinlerin suda çözünebilme, köpük ve emülsiyon oluşturabilme yeteneklerine sahip protein fibrillerine dönüştürülmesi hedeflenmektedir. Çalışmada, protein fibrili oluşturmak emeliyle daha evvel denenmemiş teknikler olan yaş fraksiyonlama ve ohmik ısıtma teknikleri kombine edilerek üretim maliyetinin düşürülmesi ön görülmektedir” dedi.

Üretilen protein fibrillerinin ise zeytinyağının katılaştırılmasında kullanılarak margarin alternatifi bir eser elde edileceğini vurgulayan Sarıcaoğlu, “Bu sayede yağ sanayisinin bir atığı olan fındık posası, yağ sanayisinin en kıymetli eserlerinden zeytinyağı ile birleştirilecek. Hem zeytinyağının besin pahası daha uzun mühlet korunmuş olacak hem de kahvaltı sofraları için sağlıklı, vegan bir eser elde edilmiş olacak” diye konuştu.

GIDA BİLİMİNDEKİ SORULARA KARŞILIK ARAYACAK

Laboratuvar çalışmaları büsbütün Bursa Teknik Üniversitesi Besin Mühendisliği laboratuvarlarında gerçekleştirilecek olan projede, Gümüşhane Üniversitesi’nde Dr. Öğretim Üyesi olan Halil İbrahim Odabaş’ın yanı sıra üniversitemizin araştırma görevlilerinden Mahmut Ekrem Parlak da vazife alacak. Projede misyon alan Parlak ise ülkemizde bol ölçüde üretilen fındık ve zeytinyağından margarin gibisi bir eser üretilmesinin değerine işaret etti. Parlak, “Bu proje ile bir besin atığı olan fındık posasını çok kıymetli protein fibrillerine dönüştürülmüş olacak ve birebir vakitte bitkisel proteinlerin alt fraksiyonları ve fibril oluşturma sistemlerine dair besin biliminde daha evvel cevaplanamamış sorulara karşılık arayacaktır” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir