Meral Danış Beştaş: Yakın akrabalarım habersiz AKP’ye üye yapılmış, büyük zavallılık

HDP Küme Başkanvekili Meral Danış Beştaş, yakın akrabalarından kimilerinin habersiz formda AK Parti’ye üye yapıldıklarını açıkladı, “Hakikaten büyük bir zavallılık. Bütün Türkiye yurttaşlarına, seçmenlerine, lütfen e-Devlet’ten, olur ya siz de üye yapılmışsınızdır, bir bakın, bari silin ki bu kadar boşu boşuna sevinmesinler” dedi.

Meral Danış Beştaş, bugün TBMM Genel Heyeti’nde kelam alarak gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

‘GRUP BAŞKANVEKİLİMİZ SEVGİLİ İDRİS BALUKEN, İNFAZINI TAMAMLAYARAK CEZAEVİNDEN ÇIKTI”

Beştaş, “Önceki devir Küme Başkanvekilimiz sevgili İdris Baluken, bu sabaha gerçek infazını tamamlayarak cezaevinden çıktı. Öncelikle İdris Başkan’a güzel geldiğiniz demek istiyorum. Hepimizin gözü aydın. Maalesef 6 buçuk yıl rehin tutulmadan sonra bırakıldı. Haksız yargılama ve siyasi rehine operasyonlarını burada çok anlattık. Hukuk önünde bunların kesinlikle yargılaması ve soruşturması yapılmalıdır” dedi.

‘CEZAEVLERİ, İKTİDARIN VE HESAPLARININ RÖVANŞ YERLERİ OLAMAZ’

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarını hatırlatan Beştaş, “AİHM kararlarına karşın hâlâ cezaevlerinde rehin tutulan arkadaşlarımızın da bir an evvel özgür kalması gerektiğini daima söyledik. Bir defa daha söz etmek istiyorum; cezaevleri, iktidarın ve hesaplarının rövanş yerleri olamaz. Bizler, her şeye karşın demokratik siyaseti savunmaya devam edeceğiz. Ve arkadaşlarımızı teker teker alacağız” diye konuştu.

‘KAYA, DEMİRTAŞ, ATALAY, KOZAĞAÇLI VE AKAT’IN DA AVUKATLIK GÜNLERİNİ KUTLUYORUM’

Mesleği avukatlık olan Meral Danış Beştaş, bugünün Avukatlar Günü olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Meslektaşlarımın Avukatlar Günü’nü kutluyorum. Hepimizin günü kutlu olsun samimiyetle. Bu vesileyle hâlâ cezaevinde tutulan sevgili Bekir Kaya, Selahattin Demirtaş, Can Atalay, Selçuk Kozağaçlı ve Ayla Akat’ın da günlerini buradan kutlamak istiyorum. Sevgilerimizi iletmek istiyorum. Hukukun işlemediği, hukuksuzluğun dayatıldığı, adalete olan inancın yerle bir edildiği günlerden geçiyoruz. Tarafsız ve bağımsız yargının mayasının adalet olduğunu pek güzel biliyoruz. Ama maalesef bu öz, yürütmenin baskısı altında her gün daha fazla ödün veriyor. Avukatlık meslek örgütleri, yandaş üretme ismine bölünmeye devam ediliyor. Savunmaya yönelik bu tavrın adaleti yok etme hedefli olduğunu, adaleti yerine getirme vazifelerini icra eden son kalenin avukatlar olduğunu da savunma olduğunu da biliyor ve görüyoruz. Bu kaleyi müdafaaya devam edeceğiz.”

‘NE YANİ, ÜYE YAPTIKLARINIZ SİZE OY MU VERECEK?’

Meral Danış Beştaş, “Elimde AKP üye kayıtları var. Yalnızca iki tane getirdim. Bunların bir kısmı benim yakın akrabalarım. Habersiz bir biçimde Adalet ve Kalkınma Partisi üyesi yapılmışlar. Bu sabah aradılar, Whatsapp kayıtlarıyla, ne demişler? Şanlıurfa mesela bir tanesi, ‘Karaköprü teşkilatı 2022 devri faal üyesisiniz’. Bunlar HDP’li. Bunlar memur, esnaf, tabip, avukat. Sordum, ‘Kaç şahıssınız, yalnızca iki tane gönderin’ dedim. Yanımda 10 tane daha var. ‘Bir baktık e-Devlet’ten, Allah Allah, biz esasen üyeymişiz, biz üye olmadık. Haberimiz de yok’ deniyor. Bu iktidarın irade gasp etmekte ne kadar uzman olduğunu biliyoruz. İradeye saygınızın olmadığını kayyumlardan, rehin aldığınız vekillerden, belediye liderlerinden biliyoruz. Artık de halk iradesine üyelikle ipotek koymaya çalışıyorsunuz. Ne yani, üye yaptıklarınız size oy mu verecek? Ne kazanacaksınız? Gerçekten büyük bir zavallılık. Bütün Türkiye yurttaşlarına, seçmenlerine, lütfen e-Devlet’ten, olur ya siz de üye yapılmışsınızdır, bir bakın, bari silin ki bu kadar boşu boşuna sevinmesinler” diyerek yurttaşlara davet yaptı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir