Gelecek Partisi: Faiz arttırımı ile ekonomi düzelmez

ANKARA (İGFA) – İktidarın faiz oranını arttırmasına ait değerlendirmede bulunan Gelecek Partisi PYK Üyesi Yetenekli Sayın, faiz arttırımı ile iktisadın düzelmeyeceğini belirterek, yatırım ve ihracatın koşul olduğunu söyledi.

Merkez Bankası’nın faiz oranını 250 baz puan artırarak yüzde 45’e çıkarmasının akabinde kararla ilgili açıklama yapan Becerikli Sayın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yıllar önce”bu can bu deride epey faiz sebep enflasyon neticedir” kelamlarını anımsattı.

“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Siyaseti Şurası (PPK), geçtiğimiz gün gerçekleştirdiği yılın birinci toplantısında, yüzde 42,5 olan siyaset faizini 250 baz puan artırarak yüzde 45’e çıkardı” diyen Sayın, “Böylece Türkiye yüzde 45’lik siyaset faiziyle dünyada bu alanda dördüncü olarak tepeyi zorlamaya başladı. Ama kim ne derse desin, siyaset değişsin, faiz yükselsin, verilen kelamlar tutulmasın, bakanlar değişsin lakin enflasyon bu türlü düşürülmez. Para siyaseti ile her gün oynayarak, faiz arttırımına giderek çöken bir ekonomiyi düzeltemezsiniz. Türkiye iktisadının düzelmesi için yatırım, istihdam ve ihracat yapılması gerekiyor. Günü birlik değil bizlere kalıcı tahliller gereklidir. Yoksa bu ideolojide devam edildikçe Türkiye iflasa, vatandaşlar ise açlığa süratle sürüklenecektir” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir