Gökyüzünden adeta altın yağacak: Değerli madenlerle dolu yıldız sistemi keşfedildi

Amerikalı bilim insanları, hayli ender bir keşif yaptı ve Samanyolu Galaksisi’nde “10 milyarda 1” olasılıkla rastlanabilecek bir ikili yıldız sistemi keşfettiklerini duyurdu.

‘Gökyüzünden altın yağacak’

CPD-29 2176 ismi verilen sisteminin bir kilonavaya dönüşeceğini belirten uzmanlar, bu olay esnasında çok büyük ölçülerde altın, gümüş, platin üzere pahalı metaller ortaya çıkacağını söylüyor. NTV’de yer alan habere nazaran araştırmacılar, kelam konusu kıymetli bileşenlerin bu olay esnasında uzaya dağılacağını ve adeta yağmur halinde yağacağını belirtiyor.

Araştırmacılar kelam konusu yıldız sisteminin epeyce az olduğunu ve Samanyolu’ndan bunlardan yalnızca 10 tane bulunduğunu düşündüklerini söyledi.

Kilonova nedir?

Kilonova, iki nötron yıldızı birleştiğinde yahut bir nötron yıldızı bir kara delikle birleştiğinde meydana gelen astronomik olaya deniliyor.

“Kilonova” terimi birinci defa, 2010 yılında bu türlü bir birleşmeden kaynaklanan elektromanyetik emisyonu tanımlamak için kullanılmıştı.

Bir kilonova sırasında ışık, ısı ve elektromanyetik radyasyonun öbür formları biçiminde büyük ölçüde güç açığa çıkıyor.

Öte yandan uzmanlar, kelam konusu olayın gerçekleşmesinin, yani gökyüzünden altın ve gümüş üzere bedelli metaller yağmasının bir milyon yılı bulabileceğini belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir