Lütfü Savaş Hataylılara seslendi: Topraklarınızı satmayın

Hatay Büyükşehir Belediye Lideri Lütfü Savaş, “Kimse malını satmasın, kimse toprağını satmasın, kimse gelecek ismine umutlarını kırmasın” diyerek Hataylılara davette bulundu.

Sosyal medya hesabından görüntü yayınlayan Savaş, zelzele sonrası manzaralara yer verdi. Savaş, “Daha güçlü, fakat daha yeşil, karbon ayak izi sıfır olan ve gelecek ismine sarsıntılarla boğuşabilen ve sarsıntılar olduğunda ayakta kalabilen bir yapıyla tekrar Hatay’ı inşa edeceğiz. Bunun için bir, bir buçuk yıla ihtiyacımız” tabirlerini kullandı.

Savaş, “#6subat2023 Zelzelesi nedeniyle Hatay’dan ayrılan çok değerli hemşehrilerime sesleniyorum; tekrar buluşacağız” diyerek “Topraklarınızı, malınızı mülkünüzü satmayın. Tapularınız, Atatürk’ün şahsi problemi Hatay’da sizleri kelam sahibi yapmaya devam edecek” vurgusu yaptı.

Savaş açıklamasında şunları söyledi:

“Biz sahiden de çok değerli bir sarsıntı atlattık. Tahminen de üç bin yılda olacak bu sarsıntıda birçok insanımızın hayatını kayboldu, birçok insanımız meskenini kaybetti, birçok insanımız yaralandı ve ziyadesiyle ziyan gördük. Bir yandan da Hatay’ın ayağa kalkması lazım.

Göçüp giden, ailelerini bırakan, aileleriyle birlikte dışarıda hastalarına bakan insanlarımız için çok değerli bir günler yaşıyoruz. Şunu bilmek lazımdır; kırk asırlık Türk yurdu hepimizin anavatanı ve bundan sonra da kırk asırlık Türk yurdu, Türk yurdu olmaya devam edecek. Bunun için biz her şeyi yapmaya başladık ve tekrardan Hatay’ı hak ettiği biçimde cazip bir kent haline getireceğiz.

‘BİR BUÇUK YILA MUHTAÇLIĞIMIZ VAR’

Ama daha güçlü, lakin daha yeşil, karbon ayak izi sıfır olan ve gelecek ismine zelzelelerle boğuşabilen ve zelzeleler olduğunda ayakta kalabilen bir yapıyla tekrar Hatay’ı inşa edeceğiz. Bunun için bir, bir buçuk yıla gereksinimimiz var.

Bir, bir buçuk yıl içerisinde sizlerden ricamız cet kentinizdeki mallarınızı, topraklarınızı satmayın. Zira burası size ecdadınızdan yadigar kaldı. Sizler çocuklarınıza, torunlarınıza bu kenti bırakıp gideceksiniz. Lakin gitmeden evvel hepimizin temel misyonu bu kente sahip çıkmak, bu kenti ayağa kaldırmak ve bu kenti geleceğe taşımak…

‘KİMSE GELECEK İSMİNE UMUTLARINI KIRMASIN’

Büyük bir badire atlattık ve o badireden ders alacağız. Daima birlikte omuz omuza bu kenti tekrardan inşa edeceğiz. Hatay, kırk asırlık Türk yurdu; Hatay, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Tayfur Sökmen’in ve hepimizin ecdadının bize emaneti… Hatay bizimdir, bizim kalacak. Hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Kimse malını satmasın, kimse toprağını satmasın, kimse gelecek ismine umutlarını kırmasın.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir