İki kentte kuş gribi alarmı

Son 18 aydır dünyanın birçok ülkesinde ağır formda görülen ve bugüne kadar 200 milyondan fazla kanatlı hayvanın itlafına neden olan kuş gribi hadiseleri Türkiye’de de görüldü. Resmi bir açıklama yapılmasa da edinilen bilgilere nazaran, Afyonkarahisar ve Denizli’de kuş gribi olayları artmaya başladı.

Bloomberg HT’den İrfan Donat’ın haberine nazaran; Türkiye’nin yumurta üretiminin başşehri pozisyonundaki Afyonkarahisar’ın Başmakçı ilçesinde 20 Ocak’ta kuş gribi olaylarının görülmeye başlandığı ve karantinaya alınan Başmakçı ilçesindeki yumurta üretim tesislerinde 5 milyonu aşkın tavuğun itlaf edildiği öğrenildi.

Denizli’nin Honaz ilçesindeki yumurta üretim tesisleri de kuş gribi olayları hasebiyle karantinaya alındı ve ilçede 1.5 milyon civarı yumurta tavuğunun itlaf edildiği belirtiliyor.

Dünya Hayvan Sıhhat Örgütü’ne bildirimde bulunan Tarım ve Orman Bakanlığı, salgını denetim altına almaya çalışıyor.

60 ÜLKEDE GÖRÜLDÜ

Kanatlı dalının kâbusu olan beyaz et ve yumurta piyasasında istikrarları bozan kuş gribi hadisesi, Dünya Hayvan Sıhhati Örgütü datalarına nazaran, son bir buçuk yılda en az 60 ülkede görüldü.

Küresel manada kelam konusu hastalık yahut toplu itlaf nedeniyle 200 milyondan fazla kanatlı hayvan öldü. Yalnızca ABD’de son bir yılda 58 milyondan fazla kümes hayvanı kuş gribi enfeksiyonu nedeniyle itlaf edildi.

Geçen hafta Arjantin ve Uruguay, H5N1 kuş gribi salgınlarının akabinde ulusal sıhhat acil durumu ilan ederken, Arjantin kümes hayvanı ihracatını askıya aldığını duyurdu.

Avrupa’da ise geçen yılın sonunda İspanya, Almanya, Hollanda ve Avusturya’da kuş gribi olaylarına rastlandı.

Kamboçya’da ise kuş gribi teşhisi konan 11 yaşındaki bir çocuk hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir