İTO Perakende Komitesi Başkanı Altun: Zincir marketler pazar günü kapansın

Zincir marketlerin birçoğunun fiyat indirimine gittiğini, et ve süt arzında sıkıntılar olduğunu açıklayan Happy Center CEO’su ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Perakende Komitesi Lideri Yavuz Altun, küçük esnafın daha rahat nefes alması için bu kere tüm zincir marketlerin pazar günleri kapatılması, monopol eserlerinin de yalnızca bakkal ve küçük esnafta satılması teklifinde bulundu.

Aynı vakitte İTO Meclis Üyesi de olan Yavuz Altun, bu teklifini İstanbul Ticaret Odası’nın Ocak ayı Meclis Toplantısı’nda lisana getirdi. İktisat gazetesinden Merve Yiğitcan’ın haberine nazaran Altun, “Bu teklifimi daha evvel de birçok platformda lisana getirmiştim. Çok takviye gördü fakat çok karşı çıkan da oldu. Bu nedenle bir türlü hayata geçmedi. Ancak içinde bulunduğumuz durumun artık bu teklifin hayata geçmesini mecburî kıldığını düşünüyorum” diyen Yavuz Altun, şöyle devam etti:

“Bilindiği üzere perakende eserleri yalnızca marketler satmıyor. Bakkallar da bu eserleri satıyor. Lakin marketler o kadar yaygın bir formda yurt geneline yayılmış durumda ki; küçük esnafımızın yaşama talihi adeta elinden alınıyor. Bu durumun yalnızca ‘ticaret bu türlü bir şey’ ya da ‘serbest piyasa ekonomisi’ üzere telaffuzlarla açıklanamayacak kadar önemli boyutlara ulaştığını düşünüyorum. Artık bu teklifimin toplumsal istikrar ve ferdî özgürlükler için kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle ‘pazar günleri zincir marketler kapatılsın ve yalnızca bakkallar açık kalsın’ teklifinde bulunuyorum”

‘Çalışanlar da aileleri ile vakit geçirebilecek’

Bu talebin İstanbul perakende kesimi üyelerinin kıymetli beklentilerinden biri olduğunu belirten Yavuz Altun, “Biz de uzun vakitten beri bu hususta çaba veriyoruz. Zira küçük esnaf da nefes almalı. Aksi halde yaşama talihleri kalmayacak” diye konuştu.

“Pazar günü market zincirleri kapalı olunca yalnızca tüketiciler bakkallara gitmekle kalmayacak, market çalışanları da pazar günlerini aileleri ile geçirebilme imkanına kavuşacak” diyen Altun, şu sözleri kullandı:

“Ayrıca zincir marketler kırtasiye satıyor, kasabadaki kırtasiyeci kapatmak zorunda kalıyor. Zincir marketler ayakkabı satıyor, ayakkabıcılar kepenk kapatmak zorunda kalıyor. Okul kıyafeti satıyor, memlekette esnaf kalmıyor. Esnafın olmaması çok makus bir durum. Küçük esnafa nefes aldırmak gerekiyor. Bu, hem iktisadın gidişatı hem de toplumsal hayat için epeyce değerli bir konu”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir