Kabak çekirdeği eleme tesisi Konyalı üreticiye kolaylık sağlıyor

KONYA (İGFA) – Kabak çekirdeği üretiminde Konya’da birinci sırada bulunan Çumra’dan sonra Seydişehir’e de kabak çekirdeği eleme tesisi kazandırdıklarını belirten Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, vilayet genelinde yıllık 7 bin 442 ton kabak çekirdeğinin üretildiğine dikkati çekti.

Çumra’da 3 bin 900, Seydişehir’de bin 690, Altınekin’de ise 250 ton kabak çekirdeği hasadı yapıldığını belirten Altay, “Büyükşehir olarak üretim kapasitesi yüksek ilçelerimizdeki üreticilerimizin işini kolaylaştırma hedefiyle Çumra ve Seydişehir’e kurduğumuz 5 ton kapasiteye sahip kabak çekirdeği eleme tesisi üreticimize büyük kolaylık sağlıyor” dedi.

Başkan Altay, tesisler sayesinde üreticinin eseri daha kolay işleyebildiğini belirterek, kabak eleme tesisleriyle gerekli elek değişimleri yapıldığını, ay çekirdeği, arpa, buğday ve baklagiller elenerek, vakit, personellik, kaliteli eser ve maddi açıdan üreticilerimize büyük katkı sağlanıyor. Büyükşehir olarak Konya’da tarımın kalkınması için üzerimize düşeni yapmaya devam edeceklerini söyledi.

“ELEME MAKİNESİNDEN PEK MEMNUNUZ”

Çumra Kabak Üreticileri Birliği Lideri İlhami Sayaner, tesisin tam kapasiteyle çalıştığını belirtirken, tesiste elenen eserlerin çeşidine nazaran saatte 5 ton eleme yapılabildiğini kaydetti.

Konya’da 2022 yılı içinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bilgilerine nazaran 56 bin 608 dekar alana çerezlik kabak ekilirken, bunun 30 bin dekarı Çumra, 13 bin dekarı Seydişehir, 2 bin dekar da Altınekin ilçelerinde üretiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir