Kahramanmaraş Depremi: Depremzede ve Refakatçisiz Çocuklar Ne Durumda?

Kahramanmaraş merkezli yaşanan zelzelelerde enkaz altında bulunan çocuklar Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafından müdafaa altına alındı. 544 çocuğun tedavisinin devam ettiği, 140 çocuğun Sevgi Meskenlerine yerleştirildiği, 90 çocuğun da kimliğinin şimdi belirlenemediği öğrenildi. 

Depremlerde enkaz altından kurtarılan çocukları Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ve Sıhhat Bakanlığının koordineli çalışmasıyla nezaret altında tutuluyor.

tv100 Ankara Temsilcisi Deniz Gürel, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı yetkililerinden edindiği kıymetli bilgileri aktardı.

Deniz Gürel 762 kayıtlı çocuk olduğunu, bunlardan 78’inin ailesine teslim edildiği, 544 çocuğun tedavisinin devam ettiğini söyledi.

Gürel ayrıyeten 140 çocuğun Sevgi Meskenlerine yerleştirildiğini bildirdi. İşte Gürel’in açıklamalarından satır başları:

“Depremden etkilenen 762 çocuğumuzun 672’sinin kimliği biliniyor.”

“Şu an tedavisi süren ya da sevgi meskenlerinde bulunan kimliği belirlenemeyen 90 çocuğumuz bulunuyor.”

“Çocuğum kayıp telaşı yaşayan ailelere bakanlığın gösterdiği yola gelince… Hiç ümitsizliğe kapılmadan çocuklarının kimlik bilgileri ve fotoğraflarıyla bakanlığa başvursunlar. Bakanlık bu yolla ya da toplumsal medyadan yapılan paylaşımlardan 16 yavrumuzu ailesine kavuşturdu.”

“Sağlık Bakanlığı’yla da koordineli çalışan bakanlık hastanede tedavisi devam eden ve kimliği belirlenemeyen çocuklarla ilgili de bir sistem kurarak ailelerine kavuşturmayı hedefliyor.”

“Evlat edinme ve esirgeyici aile konusu da çok merak ediliyor biliyorum. Bu bahiste evlat edinme tabi mahkeme kararıyla olan bir şey. Korucuyu aile için de depremzede çocuklar şu an için kapsam dışında.”

“İlerleyen süreçlerde bir rezerv yok kollayıcı aile olabilmek ya da mahkeme sürecinde evlat edinme konusunda. Lakin hala devam eden arama çalışmaları aileleri tedavi gören çocuklar olma ihtimaline karşı depremzede çocuklar için rastgele bir evlat edinme ya da hami aile süreci yok şimdilik.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir