Kuran kursunda çocuk istismarına 39 yıl hapis

İstanbul’un Sultangazi ilçesinde bulunan Beşere Bedel Veren Dernekler Federasyonu’na (İDDEF) bağlı olarak faaliyet gösteren bir Kur’an kursunda 2014 yılında yaşanan çocuk istismarıyla ilgili İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada karar çıktı.

Artı Gerçek’ten Dinçer Gökçe’nin haberine nazaran 2006 doğumlu N. S., 2014 yılının eylül ayında kursa başladıktan birkaç gün sonra, kendisi ve arkadaşlarına Kur’an öğreten Gökhan Altun’un (34) nitelikli cinsel istismarına uğradı. Olaydan 8 yıl sonra annesine yaşananları anlatan N.S., gittiği psikiyatristin polise ihbarda bulunması üzerine şikayetçi oldu.

MEZARLIKLAR MÜDÜRLÜĞÜ’NE GEÇMİŞ

Polisler, İDDEF ile temasa geçtiklerinde “Bu kişi çocuklara yönelik istismarda bulunduğu için bağımızı kestik” bilgisini aldı. Altun’un, Çekmeköy Mezarlıklar Müdürlüğü’nde çalıştığını öğrenen polisler Altun’u gözaltına aldı. Altun 31 Mart’ta tutuklandı.

Mahkemede verdiği tabirde karakolda azap gördüğünü söyleyen Altun, “Ben katiyen cürmümü itiraf etmedim, bu türlü bir beyanda bulunmadım” dedi.

CEZA EN ÜST HUDUTTAN VERİLDİ

Yapılan yargılama sonrası mahkeme Altun’a, 12 yaşından küçük çocuğa yönelik nitelikli cinsel istismar hatasından, üst hudut olan 30 yıl mahpus cezası verdi. Altun’a ayrıyeten, kişiyi hürriyetinden alıkoyma kabahatinden da 9 yıl mahpus cezası verdi. Sanık avukatları, kararı İstinaf Mahkemesi’ne taşıdı.

‘KAMU FAYDASINA ÇALIŞAN DERNEK’ STATÜSÜ ALDI

Bu ortada, İDDEF’in sitesinde yer alan bilgilere nazaran, federasyonun temeli, İsmailağa Cemaati’nin geçen yıl vefat eden başkanı Mahmut Ustaosmanoğlu’nun önerisi ile 2004’te atıldı. 2009’a gelindiğinde 45 derneğin bir ortaya gelmesi ile federasyon kuruldu. 55 ülkede faaliyet gösteren İDDEF, Cumhurbaşkanı Erdoğan kararıyla 29 Kasım 2022’de ‘Kamu faydasına çalışan dernek’ statüsü elde etti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir