Kızılay’dan depremzedelere kış yardımı

ANKARA (İGFA) – Yaşanan zelzele sonrası bölgede toplumsal güçlendirme ve güzelleştirmeye yönelik yardım çalışmaları yürüten Kızılay, afetzedelerin kış periyodu gereksinimleri için yaptığı belirlemeler doğrultusunda yardımlarını ulaştırmaya başladı.

Hazırlanan yardım gereçleriyle köyler ve konteyner kentlerdeki afetzedelere takviye çalışmaları yürüten Kızılay, kışlık giysi, nakdi yardım, besin, hijyen, barınma gereçleri üzere yardımlarını bölgedeki uzman çalışanı ve gönüllüleri ile ulaştırıyor.

Kış yardımlarıyla mont, bot, kazak, hırka, pantolon, ayakkabı, etek, eldiven, atkı, bere, iç çamaşırından oluşan 745 bin giysi gereciyle kışlık kıyafet takviyesi verilirken besin muhtaçlığı için yaklaşık 54 bin besin kolisi dağıtılıyor. Su sanitasyonu kapsamında 8 sistem kuruldu, 3800 konut tipi su arıtma aygıtı kuruluyor ve 10 bin su bidonu ulaştırılıyor. Bayanlar için ferdî bakım ve hijyen muhtaçlıkları için hazırlanan 40 bin paket, öğrencilere 2900 kırtasiye seti takviyesi sağlanıyor. Soğuk ve yağışlara karşı ise 114.500 izolasyon materyali, yaklaşık 37 bin ısıtıcı ve 50 bin battaniyenin dağıtımı yapılıyor. Ayrıyeten Kızılay Esen Kart ile 39 bin haneye, 4000’er TL’lik toplamda 156 milyon TL’lik dayanak veriliyor. Yardımların yanı sıra depremzedelere hizmet vermesi için hazırlanan 100. Yıl Türk Kızılay Kütüphaneleri ile Türk Kızılay Toplumsal Hizmet Merkezleri de depremzedelerin gereksinimlerine tahlil sunuyor.

Deprem bölgesindeki kış yardımları programının Genel Lider Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz ile başlatıldığını belirten Türk Kızılay Afet İdaresi ve İklim Değişikliği Genel Müdürü İbrahim Özer, yardım seferberliğinin planlanan takvime nazaran yürütüldüğünü bildirdi. Genel Müdür Özer, “Deprem bölgesindeki uygunlaştırma çalışmalarımız kapsamında geçim kaynağı oluşturma, besin, giysi, su sanitasyon ve barınma materyali yardımlarımız devam ediyor. Yaşadığımız mevsim şartları daha da ağırlaşmadan depremzedelerimizin kışa yönelik gereksinimlerine tahlil için yardım programımızı başlattık. Kızılaycılar ve kendilerinde depremzede olan gönüllülerimiz en başından bu yana olduğu üzere yeniden depremzedelerimizin muhtaçlıklarını karşılamak için köylere ve konteyner kentlere gidiyorlar. Kızılaycılar, her gittiği yerde depremzedelere beraberlerindeki kışlık giysi, besin, hijyen, ısıtıcı, battaniye ve izolasyon gereçlerini ulaştırıyor. Bunun yanında tekrar en çok etkilenen Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman, Malatya ve Osmaniye olmak üzere 6 vilayetimizde hem toplumsal güçlendirme hem de psikososyal dayanak ve eğitim çalışmaları için Türk Kızılay Toplumsal Hizmet Merkezlerimiz depremzedelerimizin gereksinimlerine tahlil sunmak için çalışıyor. Yeniden zelzele bölgesinde hizmete aldığımız ve bağışçılarımızın da takviyesiyle sayılarını artırmayı hedeflediğimiz 100. Yıl Türk Kızılay Kütüphaneleri kuruyoruz. Bu kütüphanelerimiz yavrularımızın ders çalışabilmeleri için özel alan oluşturuyor. Kış yardımları programıyla 1.2 milyon depremzedeye takviye sağlayacağız. 607 dükkanın tekrar açılmasını sağlayan esnaf dayanak projemizle birinci etabı tamamlanan toplumsal güçlendirme programımız çiftçi takviye projesiyle devam ediyor.” dedi.

Kızılay, zelzelenin başından bu yana yaptığı yardım çalışmaları kapsamında 2.6 milyondan fazla afetzedeye 3.2 milyar TL’yi aşan yardımlarla dayanak sağladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir