Milletvekili Zuhal Karakoç Dora: Kahramanmaraş için yardım değil, yatırım zamanı

Tural ŞAHBAZLI / KAHRAMANMARAŞ (İGFA) – KMTSO 8. Olağan Meclis Toplantısında konuşma yapan Milletvekili Doç. Dr. Zuhal Karakoç Dora şunları söyledi:

“Biliyoruz ki üretim gücü hazine kıymetindedir; ticaret ise en kıymetli yumuşak güçtür. Zira talebi etkilemek ve ona taraf verebilmek iktisattaki en tesirli stratejidir; ve artık tüm dünya tedarik zinciri ile birbirine göbekten bağlıdır. Bu nedenle amacımıza ulaşmada hepimizin kıymetli rolü ve sorumlulukları olsa da siz bedelli iş insanlarımızın teşebbüsçü ruhu bizler için sürekli yol göstericidir. Son on yılda dünya çapında yaşanan siyasi olaylar ve COVID-19 pandemisi gerçek dalı derinden etkilemiş, global iktisada dair belirsizlikleri artırmış ve sosyoekonomik kırılganlıkları artırmıştır. Global iktisatta yaşanan böylesine fırtınalı bir devirde beklentileri hakikat yönetebilen patronlarımız dalgalanmalardan en hafif biçimde etkilenmemizi sağlamıştır. Yaşanan tüm bu aksiliklerin üzerine yüzyılın felaketinin merkez üssünün Kahramanmaraş olması iktisadın tablosunu biraz sarsmıştır.”

“Bugün hiçbir ayrıntısı atlamadan, gerçekçi bir bakış açısı ile uzun vadeli strateji ve aksiyon planlarımızı oluşturarak Kahramanmaraş’ımız için bir defa daha kolları sıvamalıyız” diyerek kelamlarına devam eden Dora, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bugün yüzyılın felaketi sonrasında sekiz ayı geride bırakmaktayız. Çadırlarda ve konteyner kentlerde geçmeye devam eden lisana kolay bu 8 ayda sarsıntının fiziki yaraları büyük ölçüde sarılmış olsa da bölge halkının ve afetzede vatandaşların gündelik hayatlarını sürdürebilmek için ruhsal yaraların da acilen sarılması gerekmektedir. Geride kalan bu 8 aylık süreçte zelzelenin yaratmış olduğu ekonomik tesirler de daha net kendisini göstermektedir. O nedenle bugün hiçbir ayrıntısı atlamadan, gerçekçi bir bakış açısı ile uzun vadeli strateji ve hareket planlarımızı oluşturarak Kahramanmaraş’ımız için bir defa daha kolları sıvamalıyız. Bunun için birinci olarak iktisatta ve toplumun ruh sıhhatinde çarpan tesiri yaratacak en kıymetli siyaset olan ‘istihdamdan’ başlamamız gerektiğini düşünüyorum. Nasıl ki olağan vakitlerde iktisadın en kıymetli muvaffakiyet ölçütü istihdamdır ve işsizlik en kıymetli (sosyoekonomik ve toplumsal) meseledir, bugün afetten etkilenen vatandaşlarımıza da en tesirli takviye onlar için istihdam yaratmaktır. Yaşanan acı kayıplar ve göçler nedeniyle işgücünde fiziki kayıplar yaşamış olsak da istihdamdaki en kıymetli kayıp beşeri sermayede yaşanan kayıplar nedeniyle olmaktadır ve bu nedenle birinci olarak beşeri sermayede daha fazla sızıntı olmamasına odaklanmak zorundayız.”

Vekil Zuhal Karakoç Dora, son olarak şunları kaydetti:

“6 Şubat sonrası Maraş’ın yeni kahramanlık destanını kente yapılacak yeni yatırımlarla, afete dirençli ve ticari rekabet gücünü artırmış dünya çapında örnek ve marka bir kent olarak kendisini tekrar inşa ederek daima birlikte yazmalıyız. Kahramanmaraş yardım değil yatırım beklemektedir.”

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Meclis salonunda gerçekleşen toplantıya TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komitesi Lideri ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Vahit Kirişçi, MHP Milletvekili Doç. Dr. Zuhal Karakoç Dora, Ak Parti Milletvekilleri Dr. Tuba Köksal, Ömer Oruç Bilal Debgici, Mevlüt Kurt, Prof. Dr. Mehmet Şahin, DEVA Partisi Milletvekili Dr. İrfan Karatutlu, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Lideri Hayrettin Güngör, KMTSO Lideri Mustafa Buluntu, Kahramanmaraş Ticaret Borsası Lideri Mustafa Narlı, KMTSO Meclis Lideri Hanefi Öksüz, siyasi partilerin vilayet ve ilçe liderleri, ilçe belediye liderleri ve iş insanları katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir