Ölü sayısındaki son tahmin korkuttu…

Bloomberg HT’nin haberine nazaran TÜRKONFED’in ‘2023 Kahramanmaraş Zelzelesi Afet Durumu’ başlıklı raporunda 1999’daki Marmara sarsıntısının bilgileri temel alınarak can kaybı ve mali hasar varsayımında bulunuldu.

TÜRKONFED’in “2023 Kahramanmaraş Sarsıntısı Afet Durum Raporu” başlıklı raporunda 1999 yılında yaşanan Marmara sarsıntısının bilgileri temel alınarak can kaybı ve mali hasara yönelik öngörüler hazırlandı.

Raporda Marmara Zelzelesinde can kaybı 18 bin 373 kişi, mali hasar 1999 dolar şuraya 17,1 milyar dolar hesap edilirken Marmara zelzelesi bilgilerinin kullanıldığı metodoloji ile Kahramanmaraş sarsıntılarının 72 bin 663 can kaybı ve 84,1 milyar dolar mali hasara neden olacağı öngörüldü.

Öngörülen bu mali hasarın 70,75 milyar dolarının konut ziyanı, 10,4 milyar dolarının ulusal gelir kaybı ve 2,91 milyar dolarının işgünü kaybı olacağı varsayım edildi.

Raporda, vilayetlerin ulusal gelire katkılarındaki azalmaya paralel olarak afete maruz kalan 10 ilin ihracatının, ihracatı göğüsleyen liman altyapısının bozulmasının da tesiriyle, 15 milyar dolar seviyesinin altına düşebileceği kestirim edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir