TOGG fiyat ne kadar olacak? TOGG açılımı nedir?

TOGG seri üretiminin 2023’ün 1. çeyreğinde başlamış olacağı duyuruldu. TOGG açılımı “Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Grubu” olarak biliniyor. TOGG araba fiyatı hakkında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa​ Varank, TOGG’un fiyatının emsalleriyle birebir olacağını açıkladı.

Türkiye’nin yerli arabası olarak lanse edilen TOGG’un Gemlik tesisinin açılışını 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda yapılacak. Satış manasında da hedefledikleri tarihin 2023’ün birinci çeyreği olduğunu kaydeden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “Şirketin 2023 yılı amacı 17-18 bin araç üreterek piyasaya sürmek. Şu an deneme üretimleri gerçekleşiyor zati. 29 Ekim’de de fabrikanın bitişi ve seri üretimin başlangıcı merasimini yapmış olacağız. Şirketin açıkladığı takvime harfiyen uyularak bugünlere gelindi.” dedi.

TOGG FİYAT NE KADAR?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, bir gazetecinin, “TOGG arabalarının fiyatları ne düzeyde olacak” sorusu üzerine, yerli araba üretiminin özel dalca yapıldığını hatırlarak, TOGG’un fiyatının emsalleriyle birebir olacağını açıkladı.

Varank, “Burada şirketin bir fiyat siyaseti var. Başından beri şunu söylüyorlar. ‘Biz piyasaya C sınıfı SUV bir araçla çıkacağız. Hasebiyle tıpkı segmentteki içten yanmalı akaryakıtlı, dizel araçlar hangi fiyattan satılıyorsa biz o fiyat marjından piyasaya girip rekabetçi olacağız’, başından beri söyledikleri bu. Başından beri piyasaya çıktığında C sınıfı SUV segment araçlarla birebir marjda satılma gayesi var. Şirket bu minvalde çalışmalarına devam ediyor.” sözünü kullandı.

PAZARDA FİYATLAR 458 BİN TL’DEN BAŞLIYOR

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa​ Varank’ın tabir ettiği C sınıfı SUV araç pazarında ise fiyatlar araç marka ve modeline nazaran geniş bir fiyat aralığında yer alıyor. Kimi markalarda 2022 model araçların bin santimetreküp hacme sahip akaryakıtlı, manuel vitesli araçları 458 bin TL’den satışa sunuluyor.

Diğer yandan daha lüks markaların araçları motor hacmi ve konfor paketlerine nazaran 10 milyon TL’ye kadar çıkabiliyor.

TOGG’un piyasaya sürüleceği üzere tam elektrikli bir SUV aracın fiyatı ise lüks bir alman araba üreticisinin liste fiyatına nazaran 2,4 milyon TL’den alıcı buluyor.

“FİYATI AÇIKLANMADAN O YÜKSEK FİYAT NEREDEN ÇIKTI?”

Rifat Hisarcıklıoğlu, yerli araba TOGG ile ilgili, “Arabamızı da Sayın Cumhurbaşkanı’mızın iştirakiyle birlikte 29 Ekim’de Gemlik’te fabrikanın açılışını daima birlikte yapacağız. Milletimize güzel, uğurlu olsun. Her tarafta şarj istasyonları da kurulmaya başladı. Hiç sorun olmayacak. Esasen konutta de şarj edilebilecek. Hem meskende hem yolda şarj edilebilecek” dedi.

Yerli arabanın fiyatı ile ilgili argümanların da sorulduğu Hisarcıklıoğlu, “Dur bakalım, daha fiyatı açıklanmadan o yüksek fiyat nereden çıktı?” diye karşılık verdi.

TOGG’un yüzde 10 ÖTV dilimine gireceği argüman edilerek fiyatının 900 bin lira ila 1,2 milyon lira ortasında olabileceği öne sürülmüştü. TOGG’dan yapılan açıklamada, son günlerde ortaya çıkan fiyat listeleri, ön sipariş-satış kampanyaları üzere haberlere ait “Hayal eseri iddialar” denilmişti.

TOGG AÇILIM NEDİR?

TOGG: Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Grubu

TOGG NEDİR?

TOGG Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Kümesi Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin kısatlmasıdır.

Türkiye’de yerli araba üretebilmek için birlikte çalışma kararı alan şirket ve kuruluşlar Kasım 2017’de açıklandı. Bu emelle Anadolu Kümesi (%19), BMC (%19), Kök Kümesi (%19), Turkcell (%19), Kuvvetli Holding (%19) ve TOBB (%5) tarafından 25 Haziran 2018’de Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Kümesi Sanayi ve Ticaret A.Ş. kuruldu.

TOGG’daki sermaye artışı sonrası Turkcell, Vestel ve Anadolu Grubu’nun her birinin TOGG’daki sonuncu hisseleri yüzde 19’dan yüzde 23’e yükseldi.

Anadolu Kümesi (%23)
BMC (%23)
Turkcell (%23)
Zorlu Holding (%23)
TOBB (%8)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir