Sudan’daki Türk vatandaşları 23 Nisan’da tahliye edilecek

Türkiye’nin Hartum Büyükelçiliği, Sudan’da ordu ile Süratli Dayanak Kuvvetleri (HDK) ortasındaki çatışmalar nedeniyle yurda dönmek isteyen Türk vatandaşlarının bugün tahliye edileceğini duyurdu.

Büyükelçilikten yapılan açıklamada, “Sudan genelinde devam etmekte olan çatışmalar ışığında yapılan güvenlik değerlendirmeleri sonucunda, özellikle çatışma bölgelerinde bulunan vatandaşlarımızın yarın (23 Nisan Pazar) kara yoluyla üçüncü bir ülke üzerinden ülkemize tahliye edilmesine karar verilmiştir.” denildi.

Açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“Tahliye edilecek vatandaşlarımızın, 22 ila 24 saat sürmesi öngörülen seyahate uygun olarak, rahat ayakkabı ve kıyafetler tercih etmeleri, su ve besin dahil, en fazla 8 kilogramlık el bagajının yanı sıra, pasaport ve kimlik evraklarını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.”

Açıklamada, vatandaşların toplanma ve hareket noktaları olarak “1. Yer: Rotana, Al Salaam Otel (Hareket Saati: 06.00), 2. Yer: Işık Camii, Kafuri (Hareket Saati: 06.30), 3. Yer: Wad Uygar (Hareket Saati: 7.30)” bilgisi verildi.

Açıklamada, “Bu kademede tahliye olmak isteyen vatandaşlarımızın belirtilen saatlerde toplanma noktalarında hazır bulunmaları, Büyükelçiliğimiz Whatsapp kümelerini ve toplumsal medya hesaplarını yakından takip etmeleri değerle duyurulur.” denildi.

ÖNCELİK TÜRK VATANDAŞLARININ VE ELÇİLİK İŞÇİSİNİN GÜVENLİĞİ

Dışişleri Bakanlığı da bahse ait yaptığı açıklamada, Sudan’da ordu ile HDK ortasında çatışmaların başladığı 15 Nisan’dan bu yana en temel önceliğin Türk vatandaşlarının ve Büyükelçilik çalışanının güvenliği ve acil yardım taleplerinin karşılanması olduğunu bildirdi.

Açıklamada, “Sudan’da bulunan vatandaşlarımızın inançlı halde ülkeden ayrılarak yurda dönüşlerinin sağlanması hususu başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Bakanımız tarafından Sudanlı muhataplarıyla temaslarında ve kimi üçüncü ülkelerle yapılan görüşmelerde gündeme getirilmiş, gerekli hazırlıklar Hartum Büyükelçiliğimizce ve Bakanlığımızca eş güdüm içinde yürütülmüştür.” sözlerine yer verildi.

Ayrıca bu hususta yardım talep eden üçüncü ülke vatandaşlarının da planlamalara dahil edildiği kaydedilen açıklamada, yurda dönüş talep eden Türk vatandaşları için gerekli yönlendirmelerin, Büyükelçilik ile Bakanlığın toplumsal medya hesapları ve bugüne kadar kayıt yaptıran vatandaşların irtibat bilgileri kanalıyla yapıldığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir