TTB, Galeria Sitesi önüne karanfil bıraktı: Sözümüz söz, bu düzeni değiştireceğiz

Ardıl Batmaz

DİYARBAKIR – Maraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki zelzelelerin yıkıma neden olduğu Diyarbakır’da 411 kişi vefat etti, 902 kişi ise yaralandı. Türk Tabipleri Birliği (TTB), 89 kişinin hayatını yitirdiği Galeria İş Merkezi’nde hayatını kaybeden yurttaşları ve meslektaşlarını andı.

Anmada konuşan Diyarbakır Tabip Odası Lideri Elif Turan, 14 Mart Tıp Bayramı haftasına buruk ve yasta girdiklerini belirterek, “Üzgünüz kaybettiğimiz on binlerce can için. Üzgünüz önlenebilir vefatlar için. Denetlenmeyen binalar öldürdü. Afet değil tedbirsizlikler silsilesi öldürdü. Doğal afetler, zelzeleler olur ancak bilimi referans aldığınızda vefatlar yaşanmayabilirdi” dedi.

‘RANTIN VE TALANIN ÖNCÜLÜĞÜNÜ YAPMIŞ OLANLARDAN MEDET UMMAYACAĞIZ’

Bir dakikalık hürmet duruşunun akabinde konuşan Sıhhat İşçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şube Eş Lideri Şiyar Güldiken, iktidarlar rantı ve talanı temel aldığı sürece ölümlerin her geçen gün daha da artacağını belirtti.

Dayanışmayı büyüterek ilerleteceklerini söyleyen Güldiken, “Bir dakikalık hürmet duruşunda bulunurken aslında o bir dakikanın ne kadar uzun olduğunu bir sefer daha hissettim. Bilim temel alındığında ölümlerin önlenebilir olduğu gerçekliğiyle bir kere daha yüzleştim. Asla rantın ve talanın öncülüğünü yapmış olanlardan medet ummadık ve ummayacağız. Biliyoruz ki toplumları kıymetlerine yine kavuşturan onların dayanışma gücüdür” diye konuştu.

FİNCANCI: 100’ÜN ÜZERİNDE MESLEKTAŞIMIZI VE 500’E YAKIN ÇALIŞMA ARKADAŞIMIZI YİTİRDİK

Depremde ölümlerin ve yaralanmaların önlenebilir olduğunu lisana getiren TTB Merkez Kurul Lideri Şebnem Korur Fincancı, sağlam binaların ortasında yıkılmış Galeria Sitesi enkazını göstererek, “Bu zelzelenin değil, insanın bilimden yana olmayışının, insanın rantı tercih etmesinin sonucu” dedi.

Kendilerini enkazdan kurtaran sıhhat işçilerinin hastanelere ve sıhhat kurumlarına koştuklarını söyleyen Fincancı, “Ama baktılar ki o sıhhat kurumları da yıkılmış. Tahminen Diyarbakır için geçerli değil lakin yıkımın çok ağır olduğu vilayetlerde bu yapılar ziyan gördü. Tabipler, o yıkım alanlarında dahi hastalarını kurtarmak için gayret sarf etti. Pek çok arkadaşımızı yitirdik. Şu ana kadar ulaşıp doğrulayabildiğimiz 100’ün üzerinde meslektaşımızı ve 500’e yakın çalışma arkadaşımızı yitirdik” halinde konuştu.

Deprem bölgesinde hastane kurması gereken sıhhat otoritesinin, meslektaşlarının barınma ile ulaşımını sağlaması gereken kamu otoritesinin yerinde olmadığını belirten Fincancı, TTB ve sıhhat emek örgütleri olarak kamu otoritesinin misyonunu üstlendiklerini tabir etti.

‘ADINA ISLAHAT DEDİKLERİ KARANLIK DELİĞİ TIKAYIP TARİHİN ÇÖPLÜĞÜNE ATACAĞIZ’

14 Mart Tıp Bayramı hasebiyle saat 04.17’de Adıyaman Saat Kulesi’nin altında sarsıntıda hayatını kaybedenleri anarak dayanışmayı büyüteceklerini söyleyen Fincancı, “Biz bu kurdukları sıhhat sistemini ve ismine ıslahat dedikleri karanlık deliği tıkayıp tarihin çöplüğüne atacağız. Biz tüm canlılara yakışır formda bir sıhhat sistemini birlikte kuracağız. Bu birlikteliği tüm toplumla başaracağımıza eminiz. Canlarımızın anısı daima yüreğimizde olacak. Onları yitirdik tahminen ancak kelamımız kelamdır, daha fazlasını yitirmeyelim diye biz bu nizamı değiştireceğiz” diyerek kelamlarını noktaladı.

Anma, Galeria İş Merkezi önüne karanfil bırakılmasıyla sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir