Hamas ve İsrail arasındaki ateşkes ne kadar sürecek? Dr. Adıbelli yorumladı

Oğuzhan Osman ALIM – Aslı YEŞİLYURT – Herkes Duysun
BURSA (İGFA) –
İsrail-Hamas ortasındaki savaşta rehine takası ve ateşkes süreci bir müddettir arabulucular üzerinden konuşulan bir mevzuydu. Bu mevzuda iki taraf da makul başlıklar üzerinde uzlaşıya vardı ve kısa periyodik bir ateşkesin yanında rehine takası konusunda da mutabakata varıldığı açıklandı. Lakin harabe haline dönüşmüş bir Gazze var ve 2 milyona yakın insan yerinden olmuş durumda. Ateşkesin kalıcı olup olmayacağı ve Gazze’yi nasıl bir geleceğin beklediği konusunu Dış Siyaset Uzmanı Dr. Barış Adıbelli Herkes Duysun için tahlil etti.

“İSRAİL’İN SONRAKİ AMACI GAZZE’NİN GÜNEYİ”

İsrail’in atakları, Gazze’nin güneyine yayma uğraşı içerisinde olduğunu kaydeden Dr. Barış Adıbelli, “İsrail ordusunun bu 4 günlük ateşkes sürecinde ordusunu bu amaç doğrultusunda tekrar organize edeceği konuşuluyor. Bu çatışma sürecinde de 14 binden fazla insan hayatını kaybetti. Gazze’nin yarısı harabeye döndü. Pekala bu hususta nasıl bir adım atılacak?” dedi.

Rehine takası konusunda birinci etapta ABD vatandaşlarına öncelik tanınanacağına dair söylentilere işaret eden Adıbelli, şu anda rehine takası sürecinde yalnızca İsrail vatandaşlarının hür bırakılacağının konuşulduğunu da belirterek şu sözleri kullandı:

“Bu süreci Netanyahu’ya siyaseten bir can suyu verilmesi olarak görüyorum. Netanyahu’ya karşı hem kendi ülkesi içerisinde hem de memleketler arası alanda çok ağır bir kamuoyu baskısı vardı. Ateşkes, bu baskıyı bertaraf etme ismine Netanyahu için kıymetli bir adım oldu. Her ne kadar 4 günlük bir ateşkes süreci olsa da İsrail, şayet rehineler hür bırakılmaya devam edilirse ateşkes sürecinin 100 güne kadar uzayabileceğinin sinyallerini verdi.” dedi.

“İSRAİL HAMAS’I YOK ETME FİKRİNDEN VAZGEÇMİŞ DEĞİL”

Rehine takası ve ateşkes hususlarında anlaşılmış olsa da bu durumun, İsrail’in başında mevcut olan Hamas’ı büsbütün yok etme fikrini değiştirmediğine dikkat çeken Adıbelli, “Netanyahu Hamas’ı ortadan kaldırma gayelerinin değişmediğini açıkladı. Hangi yaş kümesine ilişkin rehinelerin bırakılacağı konusunda da şu anda bir netlik yok. 19 yaş altı küme hür bırakılacak denmişti. Bu yaş kümesinin üzerinden hür bırakılan rehineler olacak mı şimdi net değil.” sözlerini kullandı.

“BLİNKEN KALICI ATEŞKES ÖNEREBİLİR”

Önemli olan noktanın ateşkes sonrasında nasıl bir ortam olacağı olduğunun altını çizen Dr. Barış Adıbelli şöyle konuştu:

“İsrail ataklara devam edecek. ABD her ne kadar Gazze’nin güneyine olacak harekatı destekleyemeceğini söylemiş olsa da bu türlü bir harekat halinde İsrail’e dayanak verecektir. Planlanan Blinken-Netanyahu görüşmesinde Blinken kalıcı bir ateşkes de önerebilir lakin her halükarda Gazze’nin kuzeyi insansızlaştırılmış bir hale getirildi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir