Ukrayna: Tahıl anlaşmasının süresiz olmasında ısrarcıyız

Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının akabinde Türkiye ve BM’nin arabuluculuğunda Rusya ve Ukrayna ile imzalanan ‘tahıl koridoru anlaşması’ hakkında açıklama yaptı. Şmıgal, 19 Kasım 2022’de 120 gün mühletle uzatılan ve ikinci sefer uzatılmaması durumunda bugün mühleti dolacak olan muahedenin süresiz olması gerektiğini ve otomatik olarak 120 günlüğüne uzatılması gerektiğini söyledi.

‘DAHA FAZLA ŞANTAJ YAPMAK İÇİN SÜREYİ KISALTMAYA ÇALIŞIYORLAR’

AA’nın aktardığına nazaran, Ukrayna Hükümeti Basın Merkezi’nin açıklamasında görüşleri kamuoyu ile paylaşılan Başbakan Şmıgal, hükümet toplantısında tahıl koridoru mutabakat hakkında değerlendirmede bulunarak, ‘Ukrayna’nın dünya besin güvenliğinin kilit halkalarından biri olduğunu’ söyledi. Başbakan Şmıgal, “Bu nedenle tahıl mutabakatının süresiz olmasında ve otomatik olarak 120 gün uzatılması konusunda ısrar ediyoruz” dedi.

Ukrayna Başbakanı Şmıgal, ‘böyle bir tavrı Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in (BM) de savunduğuna’ işaret ederek, Rusya’ya atıfla, “Saldırganın, muahede müddetini kısaltma teşebbüsü daha fazla şantaj yapmak ve global besin krizini tırmandırmak için yapılan bir manipülasyondur. Buna müsaade verilmemeli” değerlendirmesinde bulundu.

Ne olmuştu?

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Ukrayna tahılının ülke limanlarından ayrılamaması üzerine, Birleşmiş Milletler (BM) ve Türkiye’nin arabuluculuğunda Temmuz 2022’de imzalanan tahıl koridoru mutabakatı birinci olarak Kasım 2022’de uzatılmıştı. Mutabakat, şayet yeni bir uzatma kararı alınmazsa 18 Mart’ta sona erecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Rus yetkililer, muahedenin uzatılabilmesi için kendi tarım ihracatlarının önündeki manilerin kaldırılması gerektiği sinyalini vermişti.

Anlaşmanın uzatılması müzakereleri kapsamında 13 Mart’ta BM yetkilileri ile bir ortaya gelen Rus heyet, muahedenin 60 günlüğüne uzatılmasına itirazlarının olmayacağını söylemiş, Ukrayna bu kararı ‘çelişkili’ bulduğunu lisana getirmişti. Rusya devlet haber ajansı TASS’a konuşan ve ismi açıklanmayan Rus bir kaynak ise muahedenin 18 Mart’ta sona erdikten sonra ilgili taraflardan itiraz gelmemesi halinde otomatik olarak uzatılacağını, şu ana kadar taraflardan hiçbirinin geri çekilme sinyali vermediğini kaydetmişti.

Daha evvel bahse ait Reuters haber ajansına konuşan Ukraynalı bir yetkili de tahıl koridoru muahedesinin ‘en az 120 gün müddetle uzatılabileceğinin açıkça belirtildiğini, tarafların süreyi kısaltmak istemesi halinde geçen yıl imzalanan mutabakatın kurallarının değiştirilmesi gerektiğini’ söylemiş, “Anlaşmaya harfiyen uyacağız” demişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir