Akar: Bölgede görev yapan arkadaşlarımızdan 4’ü şehit oldu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), 25 bin 67 çalışanıyla fiilen zelzele bölgesinde vazife yaptığını belirterek, oluşturulan hava yardım koridoruyla da 63 uçakla, 9 bin 780 uzman işçi ve 625 ton gereç taşıdıklarını bildirdi.

Akar, beraberinde Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Deniz Kuvvetleri Kumandanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Atilla Gülan ile Ulusal Savunma Bakanlığınca sarsıntı bölgesine arama kurtarma takımı ve materyal götürmek için kurulan “hava yardım köprüsü”nde inceleme ve denetlemelerde bulundu.

10’uncu Tanker Üs Komutanlığındaki inceleme ve denetlemelerinin akabinde Akar başkanlığında, Genelkurmay Lideri Orgeneral Güler, Kuvvet Kumandanları, Ulusal Savunma Bakanı Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu ile kuvvetlerin hareket merkezleri ve sarsıntı bölgesindeki birliklerin kumandanlarının iştirakiyle görüntü telekonferans toplantısı yapıldı.

Sahadaki çalışmalar ve faaliyetlerdeki son durum hakkında bilgi alan Akar, Ulusal Savunma Bakanlığı tarafından zelzele sonrasında yapılan çalışmalara ait açıklama yaptı.

“25 bin 67 işçi görevlendirildi”

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde saat 4.17’de 7,7, Elbistan ilçesinde saat 13.24’te 7,6 büyüklüğünde, Gaziantep’te de büyüklükleri 6,4 ile 6,5 olan zelzeleler yaşandığını anımsatan Akar, “MSB, Genelkurmay ve Kuvvet Komutanlıkları karargahlarındaki vazifeliler saat 04.30’da birliklerden durumlarına ait bilgi ve fotoğraf istedi. Saat 05.00’e geldiğinde ilgili çalışanın karargaha gelmesiyle kelam konusu karargahlarda Afet Acil Durum Merkezleri faaliyete geçirildi. O saatten itibaren çalışmalar büyük bir yoğunlukla başladı.” diye konuştu.

Akar, şu ana kadar bölgede misyon yapan 4 askerin hayatını kaybettiğini, sarsıntılar nedeniyle bölgede 45 çalışanın hayatını kaybettiğini belirterek, “54 yaralımızla birlikte 78 ulaşılamayan silah arkadaşımız ve mesai arkadaşımız var.” bilgisini verdi.

“Türk Silahlı Kuvvetleri 25 bin 67 çalışanıyla fiilen sarsıntı bölgesinde misyon yapmakta.” diyen Hulusi Akar, bunların dışında tüm Ulusal Savunma Bakanlığının teyakkuz halinde olduğunu ve öteki işçisinin de çalışmalara katkı sağladığını anlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir