İtalya’da Katolik nikahını teşvik için ’20 bin euro düğün ikramiyesi’ önerisi

İtalya’da geçen ay misyona başlayan sağ koalisyon hükümetinin ortaklarından çok sağcı Lig partisinin, Katolik nikahlarını teşvik için hazırladığı yasa tasarısı tartışmalara yol açtı.

Lig milletvekilleri, Temsilciler Meclisi’ne sundukları yasa tasarısıyla, kilisede Katolik nikahıyla evlenecek çiftlere 20 bin euroya kadar ikramiye verilmesini talep etti. 

Tasarı, 35 yaş altında ve yıllık gelirleri toplam 23 bin eurodan düşük olan çiftlerin kilisede evlenmeleri halinde, dekorasyon, kıyafetler, fotoğraf çekimi üzere düğün masraflarının yüzde 20’sinin devlet tarafından karşılanmasını öngörüyor.

Bu devlet teşvikine hak kazanmak için en az 10 yıldır İtalya vatandaşı olmak ve düğünü İtalya’da yapmak gerekiyor.

Yasa tasarısı bu haliyle, devletin yalnızca bir dine mensup vatandaşları için kamu faydası sağlaması manasına geldiği gerekçesiyle geniş bir kısımdan reaksiyon çekti. 

Anayasa hukukçusu Massimo Luciani, Corriere della Sera gazetesine yaptığı açıklamada, teklifin ayrımcılık içerdiğini ve anayasaya alışılmamış olduğunu belirtti. 

Sosyal medyada ‘’evlilik ikramiyesi’’ en çok konuşulan başlıklar ortasına girerken, yorumlar ortasında sıklıkla ayrımcılık ve laiklik unsurunun ihlali suçlamaları yer aldı.

“Kilisede evleniyorsanız bunu inancınız için yaparsınız, para için değil”, “Çiftler sonra ayrılırsa ne olacak, ikramiyeyi geri mi verecekler?” üzere yorumlar paylaşıldı.

Kilise de eleştirdi

Tepki gösterenler ortasına Katolik Kilisesi de katıldı.

Vatikan’a bağlı Papalık Ömür Akademisi Lideri Başpiskopos Vincenzo Paglia, kilise için evliliğin “aile kurmak için aşkla yapılmış, özgür irade ve inançla yapılmış bir tercih” olduğunu söyledi.

Corriere della Sera’ya konuşan Paglia, ‘’Kilise için evlilik kutsal bir merasimdir ve satın alınamaz’’ dedi.

Başpiskopos, devletin bilhassa sıkıntı anlarda ailelere dayanak olmasının hoş bir seçim olduğunu lakin bu dayanağın ‘’inançlı olsun olmasın tüm vatandaşları’’ kapsaması gerektiğini de vurguladı.

Tepkiler üzerine Başbakan Giorgia Meloni’nin partisi İtalya’nın Kardeşleri, yasa tasarısıyla ilgileri olmadığını savundu.

İtalya’nın Kardeşleri’nin kurucularından ve Başbakan Meloni’nin en yakın çalışma arkadaşlarından olan Savunma Bakanı Guido Crosetto, “Düğün ikramiyesi, bütçe yasasının bir kesimi değil, bir milletvekili tarafından sunulan bir yasa tasarısı. Başbakanlık makamının aklından, belediyede değil de kilisede evlenenlere ödül vermek üzere bir fikir geçtiğini zannetmiyorum” dedi.

Polemik yaratan yasa tasarısının mimarı ve birinci imzacısı Lig partisi Temsilciler Meclisi Küme Lider Vekili Domenico Furgiuele gelen tenkitlerin akabinde geri adım atarak tasarının kapsamının genişletileceğini açıkladı.

Furgiuele, “İmzamı taşıyan yasa tasarısı, düğün dalını teşvik etmeyi amaçlıyor ve maliyet nedeniyle sırf dini nikahlara ikramiye verilmesini öngörüyordu. Elbette parlamentoda görüşülmesi sürecinde, kilisede yapılsın yapılmasın tüm nikahları kapsayacak halde genişletilecek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir