Bursa’da 98 yıl sonra ilk semâ ayini

BURSA (İGFA) – Bursa’da 8500 yıllık arkeoparktan 2300 yıllık Bitinya surlarına, 700 yıllık Osmanlı yapıtlarından Cumhuriyet periyodu sivil mimarlık örneği yapılara kadar her alanda eşsiz yapıtlara sahip olan Bursa, Büyükşehir Belediyesi marifetiyle adeta açık hava müzesine dönüşüyor. Osmanlı Sultanı 1. Ahmed’in buyruğuyla 1615 yılında Cünûnî Ahmed Dede tarafından kurulan, 1925 yılında maddeyle kapatıldıktan sonra bir müddet farklı maksatlarla kullanıp, mukadderatına terkedilen ve türbe dışındaki kısımları yok olan Bursa Mevlevihanesi, Büyükşehir Belediyesi tarafından birinci günkü özgün kimliğiyle tekrar ayağa kaldırıldı.

‘Semahane’, ‘Türbe, Meydan-ı Şerif ve Matbah-ı Şerif’ ve ‘Dedegan Hücreleri ve Selamlık’ olmak üzere 3 kısımdan oluşan yapı, özgün kimliğiyle Bursa’ya paha kattı.

Mevlevihane’nin bilhassa Semahane kısmındaki tavan işlemeleri ve ahşap oymaları göz kamaştırırken, Matbah-ı Şerif kısmı Mevlevilik kültürünün tüm taraflarıyla anlatıldığı bir müzeye dönüştürüldü. Dedegan Hücreleri ve Selamlık kısmında Uludağ Üniversitesi işbirliğiyle uzmanlık düzeyinde musiki ve sınır derslerinin verileceği Mevlevihane, haftalık sohbet programları, sema şovları, musiki ve sınır dersleri ile Mevlevi kültürünün tüm istikametleri ile yaşatılacağı bir merkez oldu.

Bursa’nın tarihi ziynetlerine yeni bir halka olarak eklenen Bursa Mevlevihanesi, resmi açılış merasimi öncesi kapılarını görkemli bir aktiflikle Bursalılara açtı. Bursa’da tasavvuf rüzgarı estiren aktiflik, Üftade Tekkesi ve Camii önünden Mevlevi Alayı ile başladı.

Başkan Aktaş ve Bursa protokolünün de eşlik ettiği Mevlevi dervişleri, yürüyerek Bursa Mevlevihanesi’ne geldi. Burada düzenlenen merasime Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş’ın yanı sıra Dünya Belediyeler Birliği ve Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Balıkesir Büyükşehir Belediye Lideri Yücel Yılmaz, Bursa Milletvekilleri Mustafa Varank, Ayhan Salman, Refik İtina, Osman Mesten, Ahmet Kılıç ve Mustafa Yavuz, AK Parti Vilayet Lideri Davut Gürkan, ilçe belediye liderleri ve tasavvufa gönül veren çok sayıda vatandaş katıldı.

Sunuculuğunu Ali Bektaş’ın yaptığı merasimde konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, Bursa Mevlevihanesi’nin küllerinden doğuşunun coşkusunu yaşadıklarını söyledi.

ULVİ VE ASLİ VAZİFEMİZ

Bursa Mevlevihanesi’nin mukadderatına terk edilmiş bu hâlinin kendilerini mahzun ettiğini kaydeden Lider Aktaş, “Ecdadımızın mirasına sahip çıkmak bizim ulvi ve asli görevimiz. Bugün burada Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak kapanışından 98 yıl sonra kentimize bir vefa borcu addederek Bursa Mevlevihanesi’ni açmanın ve gelecek nesillere miras bırakmanın memnunluğunu yaşıyoruz. Bursa Mevlevihanesi; semahane, matbâh-ı şerîf, Cünûnî Ahmed Dede Türbesi ve haziresi (yani hâmûşân), dedegân hücreleri ve selamlık kısımlarından oluşan dinî, toplumsal, kültürel ve sanatsal faaliyetlerin yürütüldüğü bir kompleks fonksiyonuna sahip olacak. Tarihî dokümanlar ışığında aslına uygun halde yine ayağa kaldırılan her bir yapının bir fonksiyonu ve manası var. Biz buranın ruhunun da dört asır öncesindeki üzere korunarak devam etmesi için çalışacağız. Mevlânâ Hazretleri’nin vuslatının 750’nci yıl dönümü olan 2023 yılı, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından genelgeyle ‘Mevlânâ Yılı’ ilan edildi. Bursa Mevlevihanesi’nin tekrar inşasının bu kıymetli yıla denk gelmesi de tarihe not düşmek bakımından ayrıyeten kıymetli. Bursa Mevlevihanesi’nin ihyasında emeği geçen kıymetli isimlere, mesai arkadaşlarıma, kurum ve kuruluşlara farklı ayrı şükranlarımı sunuyorum. 750. vuslat yıl dönümünde Hazret-İ Mevlânâ’yı da rahmet ve hürmetle yâd ediyorum. 19,5 yıllık belediye başkanlığım mühletince onlarca yüzlerce açılışa, hoşluğa, hizmete vesile oldum, aracı oldum, öncü olmaya çalıştım lakin beni en çok etkileyen yapıtlardan bir adedinin bu olduğunu ve inşallah bugünden sonra bu hoş yerin Bursa’nın caddelerine sokaklarına dalga dalga yayılacağına yürekten inanıyorum” diye konuştu.

Dünya Belediyeler Birliği ve Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay ise, Hz Mevlana’nın insanlara rehberlik eden, öğretilerini ve kadim pahalarını yaşatma yolunda hayli değerli bir adım atıldığını söyledi. Altay, ‘Takdire şayan’ olarak nitelediği Bursa Mevlevihanesi’nin medeniyet mirasına yine kazandırılmasına emeği geçen Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş’a teşekkür etti.

Törene katılan Bursa Milletvekilleri ismine kelam alan Milletvekili Mustafa Varank da, Bursa Mevlevihanesi’nde yüzyıllar sonra tekrar sema mukabelesinin yapılmasından, bu yerleri zikrullahla buluşturmaktan büyük bir erdem duyduklarını söyledi.

Bursa Mevlevihanesi’nde sema icra edecek olan semazenleri yetiştiren Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluğu Müdürü Postnişin Fahri Özçakıl da mevlevihanenin gerçek hüviyetinde hizmet etmesinin ehemmiyetine değildi.

Törene katılan Hz. Mevlana’nın 22. nesilden evlatları Esin Çelebi Bayru, “Hz. Mevlana’nın değdiği üzere ‘madem ki bir ağaç diktin onu sula’. İşte maddi manevi çalışmaların karşılığını bulması gerekir. Bu gönül ve kültür yerinin hedefi doğrultusunda, ehil bireylerin ellerinde kültürümüzü yaşatması ve insanımıza yararlı olması en büyük dileğimiz ve duamızdır. Bursa Mevlevihanemizin 400 yıllık tarihinde tekrar beden bulmasında katkıları bulunan tüm dostlara, atsız kahramanlara çok teşekkür ederim” dedi.

Konuşmalar sonrasında mevlevihanenin ortaya çıkmasında emeği geçen Safiyüddin Erhan, Prof. Dr. Hasan Basri Öcalan, Prof. Dr. Mustafa Kara, Hüsnühat ustası Hattat Hüseyin Kutlu, Konya Türk Tasavvuf Topluluğu ve Bursa Mevlevihanesi Postnişi Fahri Özçakıl, Doç. Dr. Muhammet Zinnur Kanık, Bursa Mevlevihanesi son postnişi Mehmet Şemsettin Dede’nin 4. nesil torunu Nesibe Günalkal ve Bahri Hüda Tanrıkorur’a protokol üyeleri tarafından günün anısına armağan ve ipek tablo ikram edildi.

Tören daha sonra çerağ uyandırma merasimi ile devam etti.

Prof. Dr. Mustafa Kara ve Safiyüddin Erhan tarafından ebced hesabıyla hazırlanan kitabe dualar eşliğinde semahanenin duvarına asıldı. Merasim, sikke tekbirleme ve Mevlevi mukabelesi ile tamamlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir